Етапи вагітності
30-тиждень вагітності
Зараз мозок вашої дитини дуже швидко розвивається, тож їжте більше корисної для інтелекту їжі та вирушайте на рибний базар. Тільки не купуйте рибу з високим вмістом ртуті! Як правило, це хижі види риб, які перебувають на вищих рівнях харчового ланцюжка.
Зворотний відлік майже стартував. Ви вже пройшли три чверті шляху до народження малюка і здивуєтеся, як швидко пролетять 10 тижнів вагітності, що залишилися. Те, що раніше здавалося дуже далеким, щодня стає ближчим.
Це найсумніше, що я будь-коли чула.
Напевно, зараз ви відчуваєте певний емоційний зсув у свідомості. Ви звертаєте увагу на вагітних, мам із візочками та маленьких дітей, ви прагнете поспілкуватися з жінками, які мають подібний досвід.
Навіть якщо ваша вагітність не була запланованою, до 30-го тижня вас накриє усвідомленням того, що скоро ви станете мамою. Хай зазвичай ви не показуєте своїх емоцій, зараз вони почнуть прориватися назовні. Зворушлива новина або сумна історія можуть наповнити ваше серце найщирішим співпереживанням, а очі — рясними сльозами.
Під час вагітності досвід інших людей стає набагато ближчим, майже особистим. Це не означає, що ви наражаєтеся на ризик післяпологової депресії більше, ніж будь-яка інша жінка. Абсолютно нормально почуватися емоційно вразливою на цьому терміні. Просто природа пом'якшує серце майбутньої матері, щоб вона ставилася до свого малюка максимально дбайливо та оточила його найтеплішою турботою.
Фізичні зміни на 30-му тижні вагітності
-
На цьому терміні ви, мабуть, ще частіше почнете бігати до туалету. Річ у тім, що дитина більшає і сильніше тисне на сечовий міхур. Попри часті позиви, намагайтесь не поспішати і щоразу повністю спорожняти сечовий міхур. Це допоможе мінімізувати ризик розвитку інфекцій сечостатевої системи.
-
У вас може початися нічне безсоння, навіть у ті дні, коли ви сильно втомлюєтеся Це звичайний стан у третьому триместрі, і з ним майже нічого не вдієш. Не пийте напоїв із кофеїном у другій половині дня, постарайтесь розслабитися перед сном, виконуйте звичні вечірні процедури, подбайте про те, аби ваше ліжко було зручним, — ось, мабуть, і все, що залежить від вас. Деяким жінкам допомагає білий шум, звук увімкненого вентилятора, релаксаційна музика. Застосовувати седативні засоби під час вагітності не рекомендується, снодійні також. Замість цього спробуйте випити молока, поекспериментуйте з великою кількістю подушок у ліжку, ляжте на бік і покладіть ногу на довгу подушку. Спробуйте забрати зі спальні комп'ютер і мобільний телефон, та й взагалі винесіть із неї всі зайві речі. Ваше царство сну має бути вільним та затишним.
-
У вас може з'явитися варикозне розширення вен на ногах, тому що матка росте і тисне на головні кровоносні судини в ділянці таза. На жаль, перш ніж настане полегшення, все може стати ще гіршим, аніж тепер. Вам може допомогти компресійна білизна, прохолодний душ або ванна. Стежте за набиранням ваги. Старайтесь не стояти надто довго, підіймайте ноги, коли є така можливість. Зазвичай після народження малюка варикоз відступає, хоча у деяких жінок симптоми можуть зберегтися.
Емоційні зміни на 30-му тижні вагітності
-
Якщо ви ще працюєте, ви можете відчувати, що вам стає дедалі важче виконувати свої обов'язки. Вам важко зосередитися на завданнях: навіть якщо ваша робота цікава і добре оплачувана, чомусь цієї мотивації може виявитися недостатньо.
-
Якщо ви маєте дітей, що потребують турботи, вам буде важко викроїти час для відпочинку. Постарайтесь зробити це після обіду, синхронізувавши свій відпочинок із денним сном дітей. Домовтеся зі своїм партнером, щоб він перебрав на себе частину обов'язків догляду за дітьми, а ви могли влаштувати невелику перерву Втома може призвести до емоційного вигорання всіх членів родини.
-
Тримайте коханого в курсі того, що відчуваєте. Ви вже давно вагітні, і його початковий захват міг сильно знизитися. Старайтесь ходити на огляди разом і обговорювати з ним, яким батьком ви його бачите. Його стосунки з дитиною не менш важливі і, як і ваші власні, почалися з моменту зачаття.
-
Проблеми з концентрацією уваги? Якщо ви вчитеся, ви збагнете, що ваш розум блукає будь-де, тільки не сторінками підручників. Спробуйте зосередитися на одному завданні та не перемикатися ні на що інше, поки не виконаєте його. Якщо ви впадаєте в прокрастинацію і постійно знаходите виправдання, щоб зробити щось інше замість того, що мусите, спробуйте використовувати таймер. Домовтесь із собою, що приділите важливій справі годину, після чого зробите перерву. Це справді працює!
Що відбувається з малюком на цьому тижні вагітності
-
Цього тижня довжина тіла вашого малюка становить близько 43 см, а його маса — близько 1,5 кг. Упродовж кількох наступних тижнів дитина набиратиме вагу, а ви зможете насолоджуватися найрізноманітнішою їжею. Їжте все, що смакує, але в помірних кількостях. Якщо вам хочеться чогось конкретного, виконайте своє бажання, бо інакше зрозумієте, що не можете думати ні про що інше. Головне — уникайте продуктів харчування, які можуть спричинити лістеріоз або сальмонельоз.
-
Під шкірою малюка відкладається жир, і тепер дитинка виглядає округлішою та не такою тендітною, як раніше. Складки шкіри дитини заповнюються зсередини, і до народження тіло малечі стане гладеньким і навіть трохи пухкеньким.
-
Мозок вашого малюка збільшився, а його нервова система майже розвинулася. Дитина народиться з мільйонами нейронів, і вам потрібно буде постійно взаємодіяти з нею, щоб сформувалися синапси, які зв'язують нейрони разом. Не чекайте, доки малюк з'явиться на світ, аби починати спілкуватися з ним. Розмови, співи, масування животика і візуалізація того, якою на вигляд буде ваша дитина, — все це допомагає формуванню раннього емоційного зв'язку. Подумайте про ведення щоденника вагітності. У майбутньому ви матимете абсолютно особливі враження, коли будете перечитувати його разом із дитиною.
-
Цього тижня ваша дитина може розміщуватися у матці як завгодно — головою догори, донизу, поперек чи навіть по діагоналі. Але малюк швидко росте і скоро вже не матиме можливості робити сальто у вас у животі.
-
Цього тижня нігті малюка майже сягають кінчиків пальців. Деяким дітям доводиться стригти нігті в перші дні після народження, аби вони не подряпали свої маленькі личка.
Поради 30-го тижня
-
Перед візитом до лікаря підготуйте список запитань. Не покладайтесь на власний мозок — зараз він не в найкращій формі. Якщо забудете про щось важливе, ви можете засмутитися і розсердитися на себе, тож записуйте запитання, щойно вони з'являються. Не соромтеся запитувати лікаря навіть про те, що видається вам дурнуватим. Повірте, він і не таке чув.
-
Читайте більше про вагітність та догляд за новонародженим. Настав час розширити свої знання і випрацювати власний підхід до виховання дитини.
-
Займіться дитячою кімнатою: приготуйте ліжечко, візочок, ванночку та одяг для малюка. Можливо, ще зарано прати і прасувати речі дитини, але так приємно просто розгортати і складати цю крихітну одежинку!
А тепер — 31-й тиждень вагітності!