Етапи вагітності
28-тиждень вагітності
Ваш малюк важить уже понад 1 кг. Його голова тепер пропорційна до тіла, і з кожним днем він дедалі більше схожий на звичайну новонароджену дитину. Відбувається інтенсивний розвиток мозку, і з цього тижня у нього з'являються фази швидкого сну. Інакше кажучи, тепер він не просто спить, він бачить сни!
Ласкаво просимо в перший тиждень третього й останнього триместру! Ви вже явно на вигляд вагітна, але ще не почуваєтеся незграбною. Вам цілком комфортно пересуватися, і наразі не виникає бажання лягти й відпочити після кожного зробленого кроку. До кінця дня на ваших щиколотках і стопах можуть з'явитися набряки, але до наступного ранку вони повертаються до нормального стану.
Можливо, вам уже потрібен одяг для вагітних. Досі вас могли виручати блузки більшого розміру, штани чи спідниці з еластичним поясом, але в 28 тижнів, найімовірніше, вже час переходити на щось, пошите з урахуванням вагітного живота.
Прочиніть вікно, мене нудить!
Якщо ви — одна з тих, кому не пощастило і в кого токсикоз не закінчився після першого триместру, можливо, третій принесе вам деяке полегшення. Напевно, ви вже встигли поекспериментувати з різними продуктами і зрозуміти, з чим можете змиритися, а що геть не переносите. Проте іноді навіть запахи від приготування їжі або думки про деякі страви здатні спричинити позиви на блювання.
У деяких вагітних розвивається ускладнення токсикозу з неперервним блюванням, яке по-науковому називається Hyperemesis Gravidarum. На щастя, цей розлад трапляється рідко, і медицина має ефективні методи боротьби з ним. Насамперед вагітній потрібна госпіталізація та регідратація за допомогою внутрішньовенних вливань. Жінки, які пережили це, кажуть, що симптоми зникають практично миттєво після народження дитини.
Хто сидів на моєму стільці?
Подумайте про купівлю зручного крісла, якщо у вас його ще немає. Решту тижнів вагітності та після народження дитини ви будете проводити багато часу в сидячому положенні. Годування новонародженого займає кілька годин на день, так само як і обіймання та розглядання милого маленького личка.
Вам потрібне крісло, з якого легко встати. Воно мусить мати зручні підлокітники і забезпечувати добру підтримку попереку, а ще — не впиратися у підколінну ділянку. Не завадить і підставка для ніг — цей додатковий аксесуар видаватиметься вам ще кориснішим із кожним тижнем вагітності.
Дайте дитині найкраще
Ваша дитина стрімко росте, набирає вагу і відкладає підшкірний жир. Усі ті додаткові кілокалорії, що потрібні малюкові, надходять до його організму з вашої їжі. Численні дослідження свідчать про прямий зв'язок харчування жінки під час вагітності та здоров'я її дитини протягом усього життя. Уважно ставтеся до якості продуктів, які їсте.
Серед інших чинників, що справляють великий вплив на здоров'я дитини, лікарі називають відмову від паління, вживання наркотиків та алкоголю, а також проживання в безпечній та екологічно чистій місцевості. Це означає, що турбота жінки про себе саму під час вагітності значною мірою визначає майбутнє її дитини.
Фізичні зміни на цьому тижні
-
На вашому животі можуть з'явитися розтяжки, навіть якщо до цього моменту вдавалося уникнути їх. На жаль, ви нічого не можете вдіяти, щоб зупинити їх формування. Зараз вони червоного кольору і кидаються в очі, але впродовж року після народження малюка чи навіть раніше побілішають і стануть майже непомітні.
-
Сідати і нахилятися стає дедалі важче, тож ви старатиметеся уникнути зайвого навантаження. Потрібен час, аби навчитися підіймати речі з підлоги пальцями ніг, але це можливо. Якщо ви працюєте в офісі, організуйте своє робоче місце так, аби все було під рукою. Можливо, вам доведеться регулювати своє комп'ютерне крісло кілька разів на день.
-
Ваші груди можуть почати виробляти молозиво — рідину, що передує появі молока. Вона доволі густа, має білий або слегка жовтий колір, і в ній дуже багато антитіл. У появі молозива на цьому терміні немає нічого незвичайного, просто ваші груди почали заздалегідь готуватися до продукування молока. У повторно вагітних жінок таке трапляється частіше, аніж у тих, хто чекає на первістка.
Емоційні зміни цього тижня вагітності
-
Ви почуваєтеся вагітною, маєте вигляд вагітної та мислите, як вагітна. Здається, що тепер усе ваше життя обертається довкола дитини, і деякі жінки сумують за своєю попередньою особистістю. Що ж, іще декілька тижнів попереду.
-
Люди у захваті від вашого животика, і багато хто хоче доторкнутися до нього. У кращому разі вони запитають вашого дозволу, але іноді навіть зовсім незнайомі люди можуть просто підійти і погладити ваш живіт. До цього можна ставитися по-різному, але багатьом жінкам така безцеремонність неприємна. Якщо вам не хочеться, аби до вашому живота доторкалися, відмовляйте — чемно, але твердо.
Що відбувається з малюком на 28-му тижні вагітності
-
Дитина і далі вчить дихати амніотичною рідиною, заразом і ковтає її. Малюк смокче свій великий пальчик, кліпає, штовхається, стискає і розтискає кулачки, іноді гикає.
-
У малюка з'явилися фази швидкого сну, що важливо для розвитку мозку. Їх тривалість збільшуватиметься, і перший час після народження дитина буде проводити переважно в швидкому сні.
-
Мозок вашого малюка перестає бути гладеньким, на його поверхні з'являються звивини.
-
Цього тижня у вашої дитини може початися активний ріст волосся. Деякі діти народжуються лисими або з тонким, майже невидимим волоссячком, тоді як інші — з рясною рослинністю на голові. Народні прикмети стверджують: якщо жінку мучила печія під час вагітності, її малюк з'явиться на світ із волоссям. Але це не точно.
Поради 28-го тижня
-
Якщо вам що 5 хвилин хочеться в туалет, просто посидіть тихо. Найімовірніше це пов'язано з тим, що дитина лежить в особливо незручному положенні й тисне на ваш сечовий міхур згори. Спробуйте лягти на бік — можливо, це мотивує малюка змінити позу.
-
Можливо, тепер замість цукерок ви їсте засоби від печії, і вони лежать у кожній вашій сумці, тумбочці та робочому столі. Коли ваше тіло перестане виробляти так багато релаксину і прогестерону, ситуація поліпшиться. Наприклад, зараз рівень релаксину у вашому організмі в 10 разів вищий, аніж зазвичай.
-
Є певні вправи, що дозволяють зменшити біль у спині. Спитайте у фізіотерапевта, як можна впливати на м'язи та суглоби, які приносять вам неприємності.
-
Подумайте про відпустку до народження дитини. Невеликий відпочинок між останнім днем роботи і запланованою датою пологів допоможе відновити сили та підняти настрій. Якщо ви вже маєте дітей, ви зможете присвятити декілька днів їм і тільки їм, перш ніж більшу частину вашого часу почне забирати їхній новий братик або сестричка.
Наступний тиждень вагітності — 29-й.