25 тиждень вагітності 25 тиждень вагітності
Вагітність і пологи

25 тиждень вагітності

У легенях дитини утворюються повітряні мішки. Хоча наразі ви все ще дихаєте за двох, малюк готується до того, аби дихати самостійно з моменту народження.

Минуло майже 6 місяців вагітності. У вас округлий живіт, і з кожним тижнем ви маєте вигляд все більш вагітної. Поза сумнівом, ви вже почали замислюватися про покупки для дитини. Якщо ви народжували раніше, труднощів не виникне, але якщо це ваша перша вагітність, то у вас може бути дуже багато запитань. У магазинах стільки всього, а тут ще й туман у голові!

Куди я поклала список покупок?

Немовлятам не потрібно багато для щастя. Повний живіт, безпечне місце для сну, ніжна турбота і чистий сухий підгузок — ось майже і все. Намагайтесь не перестаратися, коли почнете планувати дитячу кімнату. Зосередьте увагу на тому, що буде потрібно впродовж тривалого часу. І не купуйте дорогих речей, які чудові на вигляд, але якими ви будете користуватися всього кілька місяців.

Попросіть інших батьків поділитися досвідом — хай вони розкажуть, без чого не змогли б обійтися. Під час кожного візиту в магазин кладіть до візка підгузки та дитячі серветки. Так ви зможете поступово накопичити необхідний запас дитячих туалетних засобів.

Я просто зобов'язана купити це!

Походіть по магазинах, аби почати розумітися на розмірах дитячого одягу і на тому, як вони співвідносяться з віком. На цьому терміні багатьом мамам дуже хочеться купити хоча б декілька дитячих речей. Ви також можете виявити, що не здатні опиратися цьому бажанню. Це гормони вагітності закликають вас створити «гніздечко» для вашого малюка й наповнити його всім необхідним.

Не залишайте все на останню хвилину, але й надто поспішати не варто, бо інакше на пізніх термінах вагітності вам буде геть нічим зайнятися. Залучайте до прийняття рішень вашого партнера і тіштеся разом. Дивлячись на зростання колекції речей для малюка, ви фізично розумієте, що матимете дитину.

Фізичні зміни на 25-му тижні вагітності

  • Помітили кров на зубній щітці? Крім цього, у вас можуть з'явитися набряки ясен та гінгвіт. Не забувайте чистити зуби не менше двох разів на день і користуйтесь перед сном зубною ниткою. Кровоточиві ясна — знак, що гігієну рота треба посилити, а не зменшити. Запишіться на прийом до стоматолога: під час вагітності його треба відвідати хоча б двічі.

  • Зв'язки та м'язи, що підтримують вашу матку, яка росте, працюють на всю силу. Прогестерон і релаксин, важливі гормони вагітності, діють просто чарівно, розслаблюючи мускулатуру. Це дозволяє вашому організму підготуватися до пологів, але водночас робить усі з'єднання у вашому тілі трохи «розхитаними». Зняти дискомфорт допоможуть теплі ванни, масаж живота і фізіотерапія.

  • Постійно бігаєте до холодильника? Відчуваєте постійний голод? Якщо вам важко вгамувати свій апетит, подумайте про те, що ви їсте. Печиво і кремові тістечка можуть видаватися дуже привабливими, але вони не принесуть користі вам і вашій дитині.  Ваше тіло швидко перетравить їх, і ви знову повернетесь до холодильника. Обирайте цільнозерновий хліб, кекси, фрукти, молочні напої та пластівці для сніданку з молоком і ягодами. Думайте про якість, а не про кількість. Немає потреби мучити себе голодом, але уникайте пустої їжі, яка не допомагає рости вашому малюку.

Емоційні зміни на 25-му тижні

  • Що більший термін вагітності, то, найімовірніше, більше думок про пологи. Якщо це ваша перша вагітність, на вас чекають цілком незнайомі відчуття. Якщо ви народжували раніше, вам захочеться, аби приємні моменти повторилися, а неприємних вдалося уникнути. Проте кожні пологи унікальні, і на 25-му тижні вагітності дуже важко, якщо взагалі можливо, передбачити, як вони пройдуть.

  • Найімовірніше, в ці дні ви будете отримувати багато цікавих порад, і не обов'язково від тих, від кого чекали. Кожна людина вважає себе експертом з питань вагітності, й у кожного в запасі мудрість, якою він хоче поділитися. Якщо ви не зацікавлені в цій інформації, чемно перепросіть або вигадайте якусь нагальну справу, що потребує вашої участі.

  • Вам дедалі важче згадувати час, коли ви не були вагітною, і про що ви раніше думали. Малюк став дуже важливою вашою частиною, і вам важко думати про себе як про окрему від нього особу.

  • Ви можете непокоїтися про те, що у вас можуть статися передчасні пологи, особливо якщо раніше таке з вами вже відбувалося. Не хвилюйтесь, ваш лікар у курсі історій ваших попередніх пологів. Але якщо ваш неспокій не минає, поговоріть із ним про це.

Що відбувається з малюком на 25-му тижні вагітності

  • Ніздрі вашої дитини прохідні, тобто не закриті, як раніше. Зміни, що відбуваються на цьому терміні в легенях малюка, готують його до самостійного дихання під час народження. Сурфактант покриває крихітні альвеоли, допомагаючи їм залишатися відкритися й утримувати кисень.

  • Зараз ваша дитина може перебувати в тазовому передлежанні, тобто дупцею донизу і головою догори, а також у поперековому і навіть похиленому, тобто по діагоналі поперек матки. На цьому етапі місця всередині ще достатньо, тож малюк може вільно пересуватися і знаходити для себе зручне положення.

  • Спостерігаючи за розвитком малюка, пам'ятайте, що він унікальний. Ваша дитина багато в чому схожа на інших немовлят, але, безумовно, це маленька особистість зі своїми особливостями.

  • Якщо у вас візит до лікаря цього тижня, послухайте серцебиття малюка. У середньому воно б'ється вдвічі швидше, аніж у вас, і в цьому ритмічному стукоті є якась вища впевненість. Деякі жінки купують домашній допплеровський прилад, аби якомога частіше чути серце своєї дитини, але в здоровій вагітності з низьким рівнем ризику в цьому немає потреби.

Поради 25-го тижня

  • Завжди користуйтесь ременем безпеки в машині, навіть попри те, що під час вагітності це може бути не дуже зручно. Деяких вагітних жінок захитує в машині й особливо у громадському транспорті, де може бракувати свіжого повітря. У поїзді чи в автобусі сідайте ближче до проходу і постарайтеся сфокусувати погляд на віддаленій точці. В цій ситуації може допомогти звичайна вода, а також перекуси чи напої з імбиром.

  • Відійдіть, якщо хтось поруч із вами палить. Пасивне паління є небезпечним майже так само, як і активне, а ваша плацента неспроможна відфільтровувати весь чадний газ та інші хімічні речовини, які ви вдихаєте. Якщо ви все ще палите, кидайте, застосовуючи для цього будь-які доступні методи. Гіпнотерапія, голковколювання, групи підтримки — все це може збільшити ваші шанси на успішну відмову від паління.

  • Звикайте лежати на лівому боці, а не на спині. Ваша важка матка може перетиснути важливі кровоносні судини, які постачають киснем плаценту й дитину. Також у вам може статися запаморочення і навіть непритомність, якщо ви тривалий час лежатимете нерухомо. Купіть якісні подушки і взагалі організуйте спальне місце якомога комфортніше. Але тільки залиште трохи простору для вашого коханого.

  • Лістерія — рідкісна, але небезпечна бактерія, що зустрічається в деяких продуктах, серед яких м'які сири, салат «коулслоу», паштети, непастеризоване молоко, холодні м'ясні нарізки, суші та м'ясо «з кров'ю». Будьте особливо уважні щодо питань гігієни на кухні та добре мийте руки після контакту із сирим м'ясом. До продуктів, які можуть містити сальмонелу, належать сирі яйця, майонез, приготований із сирих яєць, а також сире або недосмажене м'ясо.

  • У разі виникнення будь-якого болю, кровотечі або незвичайних симптомів звертайтесь до лікаря. Деякі жінки більше схильні до передчасних пологів, і їх початок не завжди можна розпізнати самостійно. Не соромтеся звертатися до лікаря, навіть якщо відчуваєте, що перестраховуєтеся.

Попереду 26-й тиждень вагітності!

EmptyView