24 тиждень вагітності 24 тиждень вагітності
Вагітність і пологи

24 тиждень вагітності

Довжина вашої дитини становить близько 22 см. Його легені працюють, всмоктуючи і виштовхуючи амніотичну рідину. Багато енергії витрачається на ріст і розвиток малюка, триває накопичення підшкірного жиру.

Якщо ви подивитесь в дзеркало, найімовірніше, побачите округлішу версію себе звичайної. Знайоме тіло, але все-таки інше. На 24-му тижні вагітності ваші сідниці, стегна, животик і плечі видаються пухкішими, ніж були раніше. Зміни відбуваються не лише зовні.

Ви можете виявити, що почуваєтеся більш емоційною, і різноманітні ситуації та історії впливають на вас сильніше, ніж зазвичай. Навіть перегляд новин може довести вас до сліз. Що вже казати про те, коли ви бачите малюка у візочку. Уже почали уважно розглядати інших вагітних жінок? Намагаєтесь зрозуміти за формою та розміром живота, чи першу дитину вони виношують, чи ні? Несподівана цікавість до інших може видатися вам дуже дивною, особливо якщо ви зазвичай зосереджені на власному житті. Але такий вже зараз у вас період!

Тепер завжди час перекусів!

Якщо ви завжди пишалися тим, що дуже дисципліновано ставитеся до їжі та фізичних вправ, то зараз вас можуть шокувати власні думки. Ви голодні, втомилися і відчуваєте явне бажання порушити звичний режим дня. Що з цим робити? Ви не зобов'язані бути ідеальною — дайте собі передих і розслабтеся.

Не намагайтеся аналізувати свої симптоми та відчуття — тільки витратите дорогоцінні сили. Просто тримайте під рукою запас корисних перекусів, щоб відновлювати енергію у міру потреби. Шукайте й інших способів зарядитися. Приємні засоби для ванни, нова спідня білизна — все буде доречним! Прикраси або цікава книга також можуть піднести настрій. 

Фізичні зміни на 24-му тижні вагітності

  • На 24-му тижні ви можете зіткнутися з сухістю та подразненням очей, особливо якщо носите окуляри чи контактні лінзи. Допоможуть змащувальні краплі для очей або штучні сльози. Не забувайте носити окуляри від сонця (з високим УФ-захистом), коли на вулиці сонячно.

  • На цьому терміні на животі, стегнах, грудях можуть з'явитися розтяжки. Вони виникають, коли колагенові волокна в середньому шарі шкіри (дерма) розтягуються і розриваються, аби пристосуватися до збільшення форми тіла. На жаль, не існує кремів, які справді здатні просочитися до дерми крізь зовнішній шар шкіри, незалежно від того, що надруковано на етикетці. Втирайте у живіт пом'якшувальний крем або крем із вітаміном Е. Найкраще робити це після душу, коли шкіра ще тепла і волога, а пори відкриті.

  • Можливо, ви помітите маленькі «прищики» на ареолах. Вони називаються «залози Монтгомері» і виділяють мастило, яке живить ваші соски та зберігає їхню еластичність. Старайтесь не терти їх надто сильно, коли приймаєте душ, і не думайте мастити кремом від прищів.

  • Не хвилюйтесь через підвищене слиновиділення. Це звичайний стан на 24-му тижні, і хоча ситуація може дратувати, це не означає, що щось відбувається не так. Спробуйте жувати жувальну гумку або смоктати м'ятні цукерки — може допомогти.

  • На цьому тижні вагітності буде більше головних болів, і вони можуть вплинути на вашу роботу та загальне самопочуття. Шукайте причини, що призводять до цього. Для багатьох жінок це шоколад, кофеїн, яскраве світло, недостатня кількість води або низький рівень цукру в крові через те, що вони їдять недостатньо часто. Спробуйте полежати й відпочити. Якщо це не допомагає, попросіть лікаря порекомендувати безпечні ліки.

Емоційні зміни на 24-му тижні

  • Відчуваєте емоційний зв'язок із дитиною? Ви можете виявити, що постійно погладжуєте животик, уявляєте, як виглядатиме ваш малюк, і навіть усміхаєтеся, коли думаєте про це.

  • Багато вагітних пар вигадують прізвиська для малюка, поки він ще знаходиться в материнській утробі. Обережно з цим: прізвисько може приклеїтися і стане для вас звичнішим, аніж справжнє ім'я дитини.

Що відбувається з малюком на 24-му тижні вагітності

  • На 24-му тижні ваш малюк важить близько 680 грамів, а його повний зріст становить близько 22 см. У дитини формуються відбитки пальців — унікальна ознака, що вирізняє його з-поміж інших людей, як ДНК.

  • Зараз малюк набирає близько 170 грамів на тиждень, і приблизно таке саме набирання маси збережеться у перші місяці після народження. Більша частина нових грамів припадає на жир, м'язи та кістки, що ростуть.

  • У вашого малюка ростуть вії та брови, на додаток до решти волосяного покриву на його маленькому личку. Не хвилюйтесь, до терміну пологів усе зайве волосся зникне і залишиться тільки потрібне. Найдовші вії при народженні — у хлопчиків, а не у дівчаток. Це нечесно, але таке життя.

  • Ваша дитина трохи навчилася контролювати свої почуття. У неї вже працюють зір, смак, дотик і слух, тож просто з народження вона зможе реагувати на зовнішні подразники.

  • Малюки, які народилися на 24-му тижні, потребують спеціального догляду і підтримки, щоб вижити. Проте застосування сучасних медичних методів дозволяє значно зменшити довготривалі наслідки для здоров'я недоношених дітей.

Поради 24-го тижня

  • Запитайте свого лікаря, чи рекомендує він провести скринінг-тест на глюкозу для діагностики гестаційного діабету. Зазвичай цей тест призначається між 24-м і 28-м тижнями вагітності.

  • Якщо ви фарбуєте волосся, подумайте про те, щоб під час вагітності залишити їхній колір природним. Попри відсутність однозначних наукових доказів, що пов'язують фарби для волосся з ризиком для плода, краще перестрахуватися. Також рекомендується відмовитися від будь-яких косметологічних процедур стосовно шкіри голови, принаймні до народження малюка.

  • Тримайте в холодильнику сік журавлини. Вітамін C допомагає при інфекціях сечовивідних шляхів. Він настільки кислий, що зовсім не смакує бактеріям, натомість подобається багатьом майбутнім мамам.

  • Поставте підставку для ніг під стіл на роботі та перед улюбленим кріслом удома — це допоможе зменшити набряки. Коли є така можливість, підіймайте ноги догори, аби уникнути застою крові.

25-й тиждень вагітності — на черзі.

EmptyView