Ваша дитина за розміром як банан. Ручки й ніжки маляти приблизно однакові завдовжки, а удари в стінку матки стають менш випадковими та несподіваними. Вони видаються сильнішими та впевненішими, аніж раніше.
Важко спати на животі? Це зрозуміло — вам заважає великий бугор усередині тіла. Крім того, видається, щойно ви вкладаєтеся в ліжку, дитина прокидається і починає бавитися. Дехто стверджує, що це природний спосіб підготовки майбутньої мами до безсонних ночей після народження маляти. Проте важко зосередитися на сні, коли всередині вас вправляється маленький акробат. Якщо вам не вдається заснути, здавайтесь та вставайте. Випийте склянку молока, з'їжте щось легке, почитайте книгу або щось в Інтернеті — все це допоможе вашому мозку розслабитися.
Тільки мені жарко?
Якщо вам жарко і простирадло липне до тіла, подумайте, як охолодитися. Увімкніть вентилятор або кондиціонер, навіть якщо зараз не зовсім звична для цього пора року. Якщо вам так зручніше, спіть без одягу. Ваш коханий може сприйняти це як сигнал до дії, тож поясніть, що робите це для себе, а не для нього. Добре охолоджує волога хустина або рушник, покладений на чоло, шию, груди. Не хвилюйтесь, що можете підхопити застуду. Людина, в якої нормально функціонує ділянка мозку, що відповідає за терморегуляцію, відчує, якщо перестаралася з охолодженням.
Зробіть невелику перерву
Щодня намагайтесь проводити якийсь час, просто насолоджуючись вагітністю. Неприємні симптоми першого триместру пішли в минуле (сподіваємося), але ваша дитина не настільки велика, щоб вам було геть незручно. Ви можете відчувати любов до всього світу, щастя, що наповнює кожну клітинку тіла. Ну, або, навпаки, відчувати, що погладшали, а бути вагітною вам уже трохи набридло.
Ви можете виявити, що дратуєтеся через незначні приводи і моментально втрачаєте самовладання, коли треба було б виявити терпимість. Знайдіть час для фізичних вправ, які допоможуть вашому організму вивільнити ендорфіни — гормони доброго самопочуття. Плавання, ходьба, пілатес та йога — все це допомагає позбутися зайвої енергії. Займайтесь самостійно: так ви можете спілкуватися зі своєю дитиною та не відчувати потреби відволікатися на сторонні речі.
Фізичні зміни на 21-му тижні вагітності
-
Шкіра на ваших руках та ногах може виглядати трохи плямистою. Нерівномірна пігментація — наслідок високого рівня естрогену в організмі. Не хвилюйтесь, після пологів усе повернеться до норми.
-
Ваш пупок був глибокий? Тепер його може трохи «виштовхнути» з тіла. Під час 21-го тижня вагітності чимало жінок виявляє, що пупок став майже врівень з навколишньою шкірою живота, а пізніше він може навіть перетворитися на опуклий горбик. Це ще одна частина тіла жінки, зміни в якій можуть зберегтися після вагітності. Можливо, він більше ніколи не буде таким, як раніше.
-
Зростання ваших грудей, найімовірніше, стабілізувалося, а ви звикли до того, що ліва і права грудь на вигляд трохи різні. У міру розвитку вагітності ваші соски будуть збільшуватися, а їхні ареоли — темнішати. Переконайтесь, що носите зручний бюстгальтер, який добре прилягає та підтримує. Іноді під час вагітності жінкам доводиться кілька разів переходити на бюстгальтери більшого розміру. Ці ранні зміни у ваших грудях є природним механізмом підготовки організму до грудного вигодовування.
-
Ви можете помітити, що почали швидше набирати вагу. Напевно, наступні 10 тижнів забезпечать вам половину доданої ваги за всю вагітність. Частина з цієї маси відкладається в організмі дитини — нині він активно запасає жир та нарощує м'язи.
-
Хочете з'їсти чогось дивного? Якщо вам починає смакувати пісок, вугілля чи крейда, не думайте, що з вами щось негаразд. Офіційно цей розлад називається «пікацизм», і він може мати якусь фундаментальну причину. Наприклад, ці речовини можуть бути джерелом важливих мікроелементів, потрібних вашому тілу. Але не піддавайтеся спокусі та покладіть крейду на місце. Краще урізноманітнити свій раціон їстівними продуктами, причому вибирайте їх не лише за смаком, а й за текстурою.
Емоційні зміни цього тижня вагітності
-
Якщо ви працюєте, починайте думати про декретну відпустку. Ви навряд чи вже рахуєте дні до відпустки, проте до неї залишилося не так багато. Старайтесь тримати справи в належному стані та розставляйте пріоритети. Не залишайте підготовку до народження малюка на останню хвилину. Нерідко немовлята з'являються на світ, коли готові до цього, і цей момент може бути неочікуваним. Чимало батьків були заскочені зненацька, гадаючи, що мають купу часу до народження малятка, хоча насправді це було не так.
-
Якщо ви вже маєте дитину, ви можете сумніватися, чи полюбите свого другого малюка так саме сильно, як первістка. Будьте певні, немовлята вміють закохувати батьків у себе. Не хвилюйтесь через це, просто насолоджуйтесь вагітністю.
Що відбувається з малюком на 21-му тижня вагітності
-
Повернімося до порівняння з фруктами: тепер ваша дитина за розміром як великий банан і важить близько 310 грамів — вона все ще крихітна, але швидко росте. Цікавий факт: середня вага під час народження становить близько 3,5 кг, окружність голови — 35 см, а довжина тіла — 53 см. Як бачите, ваш малюк має над чим працювати.
-
Мозок та м'язи вашого дитинчати працюють синхронно, а це означає, що його рухи мають певну мету. Ви відчуєте, що ворушіння малюка стали не такими млявими та випадковими, тепер вони видаються більш усвідомленими та сильними. Якщо ви лежите у певній позі, і малюкові це не подобається, ви можете виявити, що він крутиться всередині, аби зручніше вмоститися.
-
Ваша дитина постійно ковтає амніотичну рідину. Цикли ковтання, перетравлювання та наступної переробки рідини на сечу триватимуть упродовж усієї вагітності до її закінчення. У кишечнику малюка також накопичуються відходи, так званий меконій. Але вони вийдуть із його організму вже після народження.
-
З цього тижня в яснах малюка формуються крихітні зачатки постійних зубів. Якщо ви п'єте фторовану воду, це буде корисно для розвитку зубів крихітки. Фтор є одним із перевірених елементів, не шкідливих у разі застосування в безпечних дозах.
Поради 21-го тижня
-
Якщо у вас болять ноги, уважніше поставтеся до вибору взуття. Ортопедичні устілки, низький підбор, підкладки під п'ятки, перехід на взуття більшого розміру — все це може полегшити ваші страждання. Можливо, варто записатися на прийом до ортопеда.
-
Якщо ви маєте котів, і вони ходять у лоток із наповнювачем, тимчасово зніміть з себе обов'язок чистити туалет ваших улюбленців. Через інфіковані фекалії котів передається токсоплазмоз — паразитарне захворювання, небезпечне для вагітних. Якщо ви працюєте на городі, і там могли сходити в туалет коти, — надягніть рукавички, а потім ретельно помийте руки.
-
Уникайте споживання м'яса з кров'ю, немитих фруктів та овочів, непастеризованого молока — також через ризик зараження токсоплазмозом.
-
Знайдіть старі фотоальбоми та подивіться на себе та на свого коханого в дитинстві. Запитайте батьків, якими ви були тоді. Усі мають родинну історію, і її треба передавати своїм нащадкам.
Наступний тиждень вагітності — 22-й.