18 тиждень вагітності 18 тиждень вагітності
Вагітність і пологи

18 тиждень вагітності

Якщо це ваша перша вагітність, зараз ви, мабуть, відчуєте перші ворушіння крихітки. Якщо не перша, найімовірніше, ви відчуваєте їх уже з 14-го тижня.

Це буде захопливий тиждень! Ви вже встигли ознайомитися з великою кількістю ознак вагітності, але немає нічого більш переконливого за розуміння того, що дитина рухається всередині вас! У разі першої вагітності це зазвичай відбувається на 18-му тижні, у разі повторної — трохи раніше.

Досі амніотична рідина слугувала буфером між вами і дитиною, а нервові закінчення у стінці матки не контактували з малечею безпосередньо. Тепер ваш малюк досить великий. Він може доторкнутися до нервових закінчень через стінки плідного міхура, і ваш мозок помітить, що всередині вашого тіла щось ворушиться.

Невже я відчуваю рухи свого малюка?

Як відчуваються перші ворушіння крихітки? Це важко описати словами. Деякі жінки кажуть, що вони схожі на пурхання метелика або легкий рух маленького пухирця щастя всередині. Інші заявляють, що ворушіння малюка майже не відрізнити від газів у кишечнику. Є різні способи описати це — лоскіт, шепіт або щось схоже на відчуття початку руху швидкісного ліфта, коли у вас на секунду перехоплює дихання. Загалом у всіх жінок це викликає різні та ні з чим не порівнянні почуття.

Пам'ятайте, що кожна дитина має індивідуальні особливості руху, відповідно, у кожної майбутньої мами будуть унікальні відчуття. Коли жінка починає відчувати перші ворушіння, вона може запитати себе, чи це реальність, чи лише її уява. Не хвилюйтесь, скоро у вас не залишиться жодних сумнівів: всередині вас рухається ваша дитина.

Ви можете виявити, що рухи малюка простіше відчувати, коли ви лежите або сидите непорушно і не відволікатися на інші речі.

Перші ворушіння малюка — один із тих моментів, заради яких варто жити.

Фізичні зміни на 18-му тижні вагітності

  • Ви можете відчувати, що дно матки вже на півдорозі між лобковою кісткою та пупком. Воно відчувається як твердий м'язовий виступ, який не зникає, якщо ви злегка натиснете на нього. Під час відвідування жіночої консультації лікар щоразу перевіряє розмір матки, бо це ідеальний спосіб виміряти ріст вашої дитини та порівняти його з нормами для вашого терміну вагітності.

  • Зараз ваша матка розміром з невелику диню, тож не дивно, що ви відчуваєте важкість і тиск внизу живота. До кінця дня ви можете відчути себе трохи втомленою. Коли підете до продуктової крамниці, візьміть диньку та відчуйте її вагу.

  • Якщо ваш живіт уже збільшився в об'ємі, можуть з'явитися розтяжки. Це трапляється під час вагітності, і ви майже нічого не можете вдіяти, щоб уникнути їх. Одними з чинників ризику розтяжок є надмірна вага, спадковість та вік майбутньої мами. Щодня втирайте в живіт крем для пом'якшення шкіри, але старайтесь не витрачати багато грошей на «чарівні» засоби, які обіцяють відсутність розтяжок.

  • Хто так сильно хропе вночі? Ваш коханий? Можливо, він тут ні до чого. На цьому терміні багато вагітних починають хропіти, на їхній жах. Винні в цьому наповнені кров'ю слизові оболонки та закладений ніс. Дві подушки під головою або сон на боці можуть допомогти. Деякі жінки використовують сольовий спрей для носа — він сприяє розрідженню виділень та зволожує носові проходи.

  • Де їжа? Цього тижня ваш апетит може збільшитися. В наступні два тижні розвиток малюка стабілізується, але наразі він росте дуже швидкими темпами. Заповніть кухонні шафки та холодильник здоровою їжею для вас і вашої дитини. Шукайте продукти з низьким глікемічним індексом — вони довше перетравлюються та надовго усувають відчуття голоду.

  • Об'єм крові у вашому тілі збільшується настільки, що серцю доводиться працювати майже на 50 % більше. Якщо ви все ще палите, зробіть велику послугу собі та своїй дитині — кидайте!

Емоційні зміни цього тижня

  • Якщо досі ви не відчували особливих почуттів до майбутньої дитини, то цього тижня все може змінитися. Відчувши перші ворушіння крихітки, ви зрозумієте, наскільки реальним є маленьке життя всередині вас.

  • Ви можете вирішити на деякий час затримати новини про ворушіння малюка. Чимало жінок відчувають особливий, таємний зв'язок зі своєю дитиною, яким вони не хочуть ділитися ні з ким. Це нормально, але, можливо, варто розповісти хоча б вашому коханому.

  • Якщо раніше пологи здавалися чимось далеким, то цього тижня вони ніби трохи наблизилися. Животик, що росте, і рухи малюка постійно й наполегливо нагадують про те, що колись він покине ваше тіло. Починайте думати про пологи та займатися їх плануванням.

Що відбувається з малюком на вісімнадцятому тижні вагітності

  • У вашій матці стає трохи тіснувато. У ній має поміщатися ваша дитина, а ще амніотична рідина, плацента, оболонки плідного міхура та пуповина. Не кажучи вже про те, що має лишатися додатковий простір для рухів малюка. На щастя, матка — унікальний м'яз, здатний збільшуватися у кілька разів порівняно з початковим розміром і формою.

  • Цього тижня ваша дитина може почати смоктати великий палець. УЗД на 18-му тижні показує, що багато малюків на цьому терміні виявляють свої пальчики, і вони видаються їм дуже привабливими. Через смоктання протягом кількох місяців деякі діти народжуються з мозолями на великим пальцях.

  • Кістки вашої дитини міцнішають, твердішають та вже менше схожі на хрящі. Стежте за споживанням кальцію і за кількістю молочних продуктів у вашому раціоні. Якщо ви не любите молоко — їжте сир, йогурт, десерти із заварним кремом, морозиво, рибу з м'якими та їстівними кістками, мигдаль. Овочі із зеленим листям також містять кальцій.

Поради 18-го тижня

  • Все ще дозволяєте собі трохи спиртного? Кидайте задля власного благополуччя та здоров'я вашої дитини. Безпечного рівня вживання алкоголю для вагітних жінок не існує, і єдине 100%-ве надійне рішення — повністю відмовитися від нього. Краще пийте фруктовий сік, содову, мінеральну воду, безалкогольні напої або просто звичайну воду з лимонним соком.

  • Заплануйте час другого УЗД-скринінгу. Здебільшого він проводиться між 20-тим та 24-тим тижнями вагітності. Сходіть на нього разом зі своїм коханим.

  • Складіть список запитань, які хочете поставити лікарю. Під час вагітності на власну пам'ять краще не покладатися. Робіть нотатки на телефоні або заведіть блокнот, щоб записувати всі запитання та побоювання.

Залишайтеся з нами. Попереду — тиждень 19-й.

EmptyView