Тіло дитини починає випростовуватися, а ноги довшають. Цього тижня малюк уже має брови та вії, а також пушок по всьому маленькому тілу. Проте якщо ваша дитина народиться вчасно, то встигне позбутися свого первинного волосяного покриву, який офіційно називається «лануго».
На 17-му тижні вагітності центр ваги вашого тіла зміщується. Постарайтесь зберегти правильну поставу — це допоможе уникнути болів у спині та зайвих м'язових навантажень. Якщо вам треба підняти щось важке, зігніть ноги в колінах за залучіть м'язи стегон. Піднімайте ногами, а не спиною.
Деяких жінок у цей термін мучить біль у сідничному нерві. Він виходить із хребта, іде вздовж сідниць та спускається вниз по обох ногах. Матка і дитина в ній можуть тиснути на цей нерв, що відчувається як поколювання або гострий біль у ногах чи сідницях. Постарайтесь знайти зручну позу, під час сну підкладайте під ноги подушки. Якщо лягти на бік, зігнути в коліні ногу, яка опинилася згори, та покласти її на подушку, найімовірніше, тиск із сідничного нерва вдасться зняти.
Не кладіть подушки під коліна і не лежіть в одному положенні довго. Це може призвести до застою крові та збільшити ризик утворення тромбів. Коли сидите, покладіть ноги на підставку або інший стілець.
Приблизно з цього терміну деяким жінкам доводиться носити бандаж для вагітних, який підтримує живіт, що росте. Не смійтесь! Підтримувальна білизна дуже комфортна. І ніхто, крім вас та, можливо, майбутнього тата, не знатиме про це.
Мамо, візьми мене на ручки!
Якщо ви маєте маленьку дитину, яка вимагає, щоб її постійно брали на ручки, запропонуйте їй самостійно забратися до вас на коліна, а потім міцно обійміть. Коли виходите з нею на вулицю, обов'язково беріть дитячий візок. Коли заходите до магазину, саджайте дитину в магазинний візок. Або обирайте для прогулянок час, коли до вас може приєднатися ваш коханий. Пілатес, йога, аквааеробіка та фізіотерапія допоможуть зміцнити м'язи, які підтримують хребет у правильному положенні.
Фізичні зміни на 17-му тижні вагітності
-
Через збільшення об'єму крові в організмі вам може бути жарко, навіть якщо зараз середина зими. Погляньте на свої долоні — і побачите, наскільки близько прибуває кров до поверхні шкіри. Почервоніння ліній долоні — одна з ознак вагітності.
-
Ви можете виявити, що ваші ноги болять, якщо ви довго стояли, а вени на них стали помітніші. Ви можете бути більше схильні до варикозного розширення вен, якщо вже народжували, маєте надмірну вагу або родинну схильність. Деяким жінкам необхідно носити компресійні панчохи, щоб допомогти крові впоратися з гравітацією та повернутися туди, де вона має бути. Якщо можете, частіше лежіть із піднятими догори ногами або хоча б сидіть.
-
Зараз вашому волоссю можна зніматися в рекламі шампуню. Зазвичай волосся росте, а потім випадає, але під час вагітності процес випадіння сповільнюється. Звідси і ваші блискучі кучері.
-
На 17-му тижні вагітності ваші нігті можуть мати трохи дивний вигляд. Багато жінок помічають, що під час вагітності їхні нігті стають слабкими та ламкими. Засіб для зміцнення нігтів не завдасть шкоди вам чи вашій дитині, тільки не дихайте його випарами.
Емоційні зміни цього тижня
-
На 17-му тижні починається дивний перехідний період. Можливо, ви все ще не маєте вигляд вагітної, але ваш звичайний одяг стає надто вузьким, і ви не можете просто надягнути щось зі свого гардеробу. Якщо річ добре сидить на животі, вона може мати жахливий вигляд у зоні грудей. Одягатися стало проблематичніше, тож вирушайте на закупи! Не варто недооцінювати психологічного ефекту шопінг-терапії.
-
Цього тижня у вас можуть з'явитися сумніви щодо рішення мати дитину. Ви можете непокоїтися, чи станете доброю мамою, а ваш коханий — добрим татом, згадувати, як вас виховували, і навіть запитувати себе, чи ви здатні виростити дитину. Сумніви можуть заполонити розум, особливо в ранкові години, коли ваші розумові здібності — не в найкращій формі. Обговоріть це зі своїм партнером і постарайтесь заспокоїтися — такі сумніви з'являються майже у кожної вагітної жінки.
-
Якщо ви завжди були вільною та незалежною особистістю, для вас може настати непростий час. Можливо, з цього терміну вам доведеться частіше звертатися по допомогу до коханої людини. Це не означає, що ви стали залежною або менш дієздатною. Вагітність — те, що подружня пара переживає вдвох, і ваш партнер, найімовірніше, буде тільки радий відчути причетність до неї.
Що відбувається з малюком на сімнадцятому тижні вагітності
-
Ваш малюк дуже швидко росте. Тільки за останні 2 тижні його вага подвоїлася, а довжина тіла тепер становить близько 13 см від тім'ячка до куприка.
-
Дитина все ще дуже худа — шкіра й кістки. Кровоносні судини, що постачають її тіло киснем, проглядаються крізь прозору шкіру. Якщо ви виміряєте свій пульс та подвоїте отримане число, дізнаєтеся приблизну частоту пульсу вашого малюка.
-
Ноги дитини видаються непропорційними до решти тіла. Вони довші за руки і згинаються в колінах та щиколотках. В її маленьких кісточках відкладається кальцій, тож і надалі налягайте на молочні продукти.
-
На цьому терміні можна визначити стать вашої дитини за допомогою УЗД. Якщо у вас дівчинка, в її яєчниках уже є запас яйцеклітин на все життя — близько 3 мільйонів. А яєчка хлопчика все ще сидять в животі та не опустилися. На грудях дитини починають з'являтися маленькі соски.
-
Перші, молочні зуби вашої дитини сформувалися всередині ясен. Вони відіграватимуть важливу роль у розвитку порожнини рота. Невелика кількість фтору, яка потрапляє до вашого організму з питною водою, допоможе утворенню міцної емалі на зубках малюка.
-
Ваша дитина може позіхати або корчити гримаси. Вона все ще багато спить, але періодично активно рухається і тренує свої м'язи.
-
У малюка формуються відбитки пальців. Не існує двох людей з однаковими відбитками пальців, і це справді унікальна риса, що вирізняє вашу дитину з-поміж будь-кого.
Поради 17-го тижня
-
Постарайтесь не вставати надто швидко — різке падіння кров'яного тиску може призвести до непритомності. Підіймайтесь повільно, щоб дати тілу час на вирівнювання тиску.
-
Якщо ви носите окуляри, відвідайте офтальмолога. Може виявитися, що вам потрібен новий рецепт. Якщо носите контактні лінзи, ви можете відчути, що вони стали трохи незручними. Під час вагітності зір може змінитися, але відразу після народження дитини все зазвичай стає так, як було раніше.
-
Уважно ставтеся до гігієни. Підняття температури тіла під час вагітності й тертя можуть призвести до подразнень у паху, під грудьми та під пахвами. Приймайте душ за потреби, частіше змінюйте спідню білизну. Бавовна допомагає шкірі дихати і добре всотує зайву вологу.
-
Перед сном полежіть нерухомо і постарайтесь зосередитися на тому, що відбувається у вашому животі. Можливо, ви відчуєте перші порухи малюка, але не хвилюйтесь, якщо наразі нічого не відчуваєте.
Найчастіше майбутні мами відчувають перші порухи на 18-му тижні вагітності, і він — наступний!