16 тиждень вагітності 16 тиждень вагітності
Вагітність і пологи

16 тиждень вагітності

Довжина тіла вашого малюка — майже 13 см, і він багато рухається, чергуючи періоди активності й відпочинку. Це допомагає росту м'язів малюка та формуванню зв'язків у нервовій системі — між головним, спинним мозком та м'язами.

До 16-го тижня вагітності ви, напевно, вже кілька разів відвідали лікаря. До скринінгу першого триместру входять спеціалізовані аналізи крові. Для вашого здоров'я та здорового розвитку вашого малюка важливо, аби в лабораторії перевірили вашу групу крові, її характеристики та імунітет до певних захворювань.

Якщо ви входите до групи підвищеного ризику щодо хромосомних захворювань дитини, вас можуть скерувати на генетичний тест за допомогою біопсії хоріона або амніоцентезу (забору амніотичної рідини). Біопсію хоріона можна провести як до 12 тижнів, так і пізніше. Аналіз амніотичної рідщини зазвичай виконується між 14–16-тим тижнями вагітності, а іноді і в пізніші терміни. Під час проведення будь-якого з цих тестів лікар контролює свої дії за допомогою УЗД, аби точно розуміти, де саме у матці містяться плацента і дитина.

Отже, що мені тепер робити?

Починається практична, приземлена фаза вашої вагітності. Рівень вашої енергії знову в нормі, і ви можете зосередитися ще на чомусь, крім своєї втоми.

Настав час вивчити правові аспекти відпустки у зв'язку з вагітністю і пологами та розрахувати, як ви і ваш партнер житимете на одну зарплату і належні вам виплати.

Якщо ви плануєте віддати дитину до ясельної групи дитячого садка, вже час починати дослідження з цього питання. Це може видатися передчасним, але подекуди місця треба бронювати сильно заздалегідь.

Подумайте про ремонт у своїй домівці. Де буде дитяча? Чи ваша дитина житиме разом із вами, чи окремо від вас, чи з братом або сестрою? Усі ці питання потребують часу для обговорення, розгляду та вирішення.

Фізичні зміни на 16-му тижні вагітності

  • Цього тижня дно (верхня частина) матки розміщується на відстані близько 16 см від лобкової кості. Можливо, ваш животик уже проглядається, й іншим людям очевидно, що ви вагітні. 

  • Ви можете виявити, що ваші ясна стали чутливими і трохи кровоточать, коли ви чистите зуби. Використовуйте лише щітки з м'якою щетиною та регулярно міняйте їх. Чистьте зуби двічі на день, користуйтесь зубною ниткою, не забувайте чистити задню частину язика — там розмножуються бактерії, що сприяють гниттю. Під час вагітності хоча б раз відвідайте стоматолога. Гінгівіт, тобто запалення ясен, є одним із чинників ризику передчасних пологів, тож тепер гігієна порожнини рота є надзвичайно важливою.

  • Ви все ще можете мати закрепи та синдром ледачого кишечника. Вода, груба їжа, фрукти, овочі, злаки та фізичні вправи — природні та ефективні способи підтримання нормальної роботи кишечника.

  • Можливо, у вас побільшало вагінальних виділень, що дратує, але не обов'язково є ознакою інфекції. Під час вагітності виділення зазвичай мають прозорий або молочно-білий колір, але якщо вони не супроводжуються свербежем чи запахом, приводів для занепокоєння немає. Клітини, що продукують слиз, забезпечують захист статевих органів від інфекцій.

  • Іноді ви можете відчути гострі больові відчуття по боках живота. Зв'язки та м'язи, які підтримують вашу матку, що розширюється, зараз активно працюють, і часом вони можуть реагувати на перевантаження. Намагайтеся не робити різких рухів, не стояти довго, сидіти, коли є така можливість. Якщо ваша робота не дозволяє цього, поговоріть зі своїм керівником і попросіть скоригувати ваші робочі обов'язки.

Емоційні зміни цього тижня

  • Вам може здаватися, що дитина захоплює ваше тіло, не кажучи вже про розум! Іноді вам буває важко зосередитися на робочих і хатніх справах. Не думайте, що ви єдина жінка з такими проблемами, — це звичайне явище під час вагітності.

  • Якщо ваша вагітність не була бажаною, тепер ви, найімовірніше, змінили свою думку. До того моменту, як починають відчуватися порухи малюка, чимало жінок уже звикають до факту, що матимуть дитину. Не хвилюйтесь, якщо вас не переповнює материнська любов. На цьому етапі вагітності важливо лише, аби ви подбали про себе і не наражали власне тіло на непотрібні ризики, які можуть позначитися на вашому здоров'ї або здоров'ї вашого малюка.

  • Народження дитини може змінити ставлення жінки до її власних батьків. Найімовірніше, ви будете згадувати своє дитинство, аналізувати, що в ньому було доброго і поганого, як це вплинуло на вас. Усі ці роздуми цілком нормальні та демонструють важливість виховання дітей для жінки.

Що відбувається з малюком на шістнадцятому тижні вагітності

  • Очі вашого малюка здатні рухатися вліво і вправо. Хоча повіки все ще заплющені, м'язи, що керують очима, вже починають працювати. Дитина мружиться, коли яскраве світло проникає крізь вашу черевну стінку, і бачить червонясте сяяння.

  • Ваша дитина активно ворушиться. Але якщо це перша вагітність, ви ще нічого не відчуваєте.

  • Малюк розтуляє маленького ротика і ворушить крихітними губами. Він часто робить дихальні та ковтальні рухи, тож амніотична рідина постійно проходить крізь його маленьке тіло. Її не так багато навколо — всього склянка чи трохи більше, але цього достатньо, аби захистити малюка і забезпечити йому власну теплу ванночку.

  • Цього тижня ваша дитина, мабуть, знайшла пуповину і тримається за неї. Не хвилюйтесь, що стисне її так сильно, що обмежить кровоплин — перш ніж це станеться, малюк розтисне свій кулачок.

Поради 16-го тижня

  • Якщо частина вашої вагітності припадає на період, коли можливою є епідемія грипу, подумайте про щеплення. Вакцина не завдасть шкоди вашій дитині та рекомендується вагітним жінкам. Обговоріть це зі своїм лікарем, якщо не впевнені.

  • Подумайте про те, щоб сфотографувати або зафільмувати свою вагітність — так ви побачите, як росте ваш живіт. У майбутньому ви тішитиметесь з того, що у вас залишилися ці знімки. Не забудьте сфотографуватися з майбутнім татом, адже він також має стосунок до вашої вагітності.

  • Якщо ви вже маєте дітей, настав час розповісти їм про нового братчика або сестричку. Ризик викидня на цій стадії вагітності невисокий, а ваш животик скоро стане помітним (якщо вже не став). Нехай ваші старші діти відчують, як дитина штовхається і рухається всередині вас — це допоможе їм відчути зв'язок із вашим малюком.

  • Не забувайте про сонцезахисний крем! Зараз через зростання кількості меланіну у вашій шкірі ластовиння та родимки стають трохи темнішими. Більшість сонцезахисних кремів безпечні для використання під час вагітності та не завдають шкоди вам або вашій дитині. Обирайте засоби, які убезпечують від випромінювання як діапазону A (променів старіння), так і B (променів опіків). Наносіть їх так часто, як рекомендовано виробником.

17-й тиждень вагітності — на черзі!

EmptyView