15 тиждень вагітності 15 тиждень вагітності
Вагітність і пологи

15 тиждень вагітності

Ваш малюк навчився ковтати. Невдовзі він почне активно пити амніотичну рідину і переробляти її за допомогою нирок. Звучить не дуже смачно, але допомагає розвитку нирок та легень.

Цього тижня ваша дитина важить трохи менше 100 грамів. Вона все ще дуже маленька, але багато рухається, коли не дрімає. Раніше її очі були розташовані обабіч голови, але тепер вони там, де мають бути.

На УЗД чітко видно, як малюк дихає, а також робить смоктальні та ковтальні рухи. Дитина починає тренувати ці складні навички так рано, аби підготуватися до їх застосування в житті поза материнською утробою.

На 15-му тижні вагітності ви можете відчути черговий приплив енергії. Ви можете виявити, що тепер знову здатні насолоджуватися їжею та з нетерпінням чекати на обід або вечерю, а не боїтеся їх. Постарайтеся харчуватися різноманітно — це важливо як для вашого здоров'я, так і для росту й розвитку вашого малюка.

Існує думка, що під час вагітності жінка повинна не обмежувати свій раціон і харчуватися максимально різноманітно — тоді під час введення прикорму малюк з більшим бажанням куштуватиме нові продукти. Якщо смакові рецептори дитини вже «заряджені» амніотичною рідиною з широким спектром смаків, вона буде схильніша до експериментів під час їжі.

Мені весь час незручно!

Вочевидь ви почуваєтеся вагітною. Можливо, у вас уже з'явився невеликий животик, а якщо ви довго стояли, у вас можуть боліти спина й ноги. До стадії «качиної ходи» ще далеко, проте вже тепер ви ходите трохи інакше.

Вкладаючись у ліжку, ви можете довго крутитися, доки не знайдете зручне положення, особливо якщо звикли спати на животі. Подумайте про те, аби купити довгу подушку і підкладати її вночі під тіло й ноги. Вона може значно поліпшити ваш сон.

Фізичні зміни на 15-му тижні вагітності

 • Не дивуйтеся, якщо взуття тисне, — вам це не здається. Прогестерон, найважливіший гормон вагітності, чудово розслабляє зв'язки таза, але цим його дія не вичерпується. До кінця вагітності вам може знадобитися взуття на пів розміру більше або навіть на розмір.

 • Нехай у вас ніколи не було кровотеч з носа — не хвилюйтесь, якщо вони з'являться тепер. Це, а також нежить і закладений ніч — наслідки збільшення об'єму крові, що циркулює в організмі. Кровотеча з носа зазвичай припиняється сама собою, але важливо не панікувати і просто чекати, коли сама минеться.

 • Бачите, як очищується ваша шкіра? Прищі зникають, і вона стає не такою плямистою. Використовуйте ваші звичні засоби для очищення та зволоження обличчя. Проте ваша шкіра може стати жирнішою — тоді доведеться дібрати інші засоби для догляду.

15 тиждень вагітності-2

 • Ваші груди збільшилися, стали важчими та чутливішими. Якщо ваші звичні бюстгальтери тепер малі, підберіть відповідний бюстгальтер для вагітних.

Емоційні зміни на 15-му тижні вагітності

 • Відчуваєте особливий зв'язок із природою? Це не дивно. У другому триместрі вагітності ви переповнені гормонами, і ваші думки входять у резонанс із навколишнім світом. Насолоджуйтесь цим особливим відчуттям. Подумайте про масаж, про заняття йогою, аквааеробікою або тайчі. Спілкування зі своїм внутрішнім дзеном — це дуже весело, навіть якщо ви не розумієте, що це.

 • Ви можете розглядати свій живіт у будь-який час дня і ночі, аби зрозуміти, чи він не збільшився. Іноді ви впевнені, що він побільшав, а іноді — що нічого не змінилося. Це залежить радше від того, що відбувається поза маткою, а не в ній самій. Якщо ваш кишечник наповнений газами або у вас закреп, живіт стане помітнішим.

 • Запланована дата пологів ще дуже далеко. Хоча ви знаєте, що всередині у вас розвивається нове життя, зовні мало що помітно, і, здається, цьому немає кінця. Намагайтесь щодня робити те, що приносить вам задоволення, зокрема не пов'язане з роботою чи з дитиною. Ви все ще особистість і маєте інші інтереси.

Що відбувається з малюком на п'ятнадцятому тижні вагітності

 • Цього тижня малюк танцює у вас всередині, постійно рухаючи руками й ногами. Жодної координації рухів геть не спостерігається, просто бовтання. Після цього настає тривалий сон для відновлення сил, адже рости — це дуже втомливо! Заждіть один-два тижні — і ви почнете відчувати ці рухи.

 • Починають формуватися три маленькі кісточки у внутрішньому вусі малюка, тож незабаром він зможе почути вас. Співайте для своєї дитини, вітайтеся з нею вранці — це допоможе вибудувати міцний емоційний зв'язок, який залишиться між вами на все життя.

 • Ніжки вашої дитини тепер довші за руки, а голова — вже не найбільша частина тіла. Крихітне тільце збільшується в розмірах та випростовується.

Поради 15-го тижня

 • Пийте більше води щодня. Фтор, що міститься в ній, важливий для формування зубів вашого малюка, зокрема зубної емалі. Він також допомагає вашому організму розріджувати слину та зберігати ясний розум.

 • 15 тиждень вагітності-3

 • Інфекції сечовивідних шляхів — не рідкість під час вагітності, і вони доволі небезпечні. Намагайтеся уникати їх:

  • Пийте багато води. Після того як помочилися, підтирайтеся рухами спереду назад, а не навпаки.

  • До і після сексу сходіть в туалет і спорожніть сечовий міхур. Якщо ви відчуваєте печіння під час сечовипускання або просто дивний запах, проконсультуйтесь зі своїм лікарем.

 • Сік журавлини має добрі захисні властивості, а також високий вміст вітаміну С. Цей важливий вітамін допомагає засвоювати залізо з їжі та сприяє формуванню сполучних тканин в організмі малюка.

 • Думати про ім'я дитини ніколи не рано. Можливо, ви оберете якесь із тих, що завжди подобалися вам, або, навпаки, таке, яке вам навіть на думку не спадало.

Наступний тиждень вагітності — 16-й.

EmptyView