14 тиждень вагітності 14 тиждень вагітності
Вагітність і пологи

14 тиждень вагітності

Стисніть кулак — зараз ваша дитина приблизно такого розміру. Її повіки повністю сформувалися, але наразі закривають очка, і так буде протягом усього другого триместру.

Це перший тиждень вашого другого триместру, який багато жінок вважають найкомфортнішим. Нудота і втома, найімовірніше, вже минули або минають, а ваша вага наразі збільшилася не настільки, щоб почуватися незграбною чи огрядною.

Найближчими тижнями, коли ваше тіло почне продукувати гормони, відповідальні за добре самопочуття, ви відчуєте приплив енергії.
На 14-му тижні настав час дізнатися про гімнастику для вагітних. Важливо, аби ви почали робити вправи на зміцнення діафрагми таза — вони допоможуть вашому тілу пристосуватися до ваги матки, що зростає. Регулярно виконуючи комплекс вправ, ви можете уникнути багатьох потенційних проблем.

Якщо маєте таку можливість, ходіть на курси для вагітних. Там ви можете багато дізнатися й обговорити, посміятися одна з одної та з власних проблем, зав'язати нові знайомства. Ви можете виявити, що дістаєте найбільшу емоційну підтримку від своїх нових подруг. Зараз ви всі переживаєте схожі почуття, і це зближує.

Фізичні зміни на 14-му тижні вагітності

 • Естроген стимулює клітини шкіри продукувати темніший пігмент. Через це на вашому обличчі лице з'явиться маска-метелик, яка починається на щоках і поширюється на ніс та рот. Іноді таке трапляється і з жінками, які застосовують оральні контрацептиви.

 • Вам трохи гаряче? Це через значне збільшення об'єму крові, що циркулює в організмі. Ваше серце старанно працює, щоб забезпечити киснем і вас, і вашого малюка. Кількість червоних кров'яних тілець у вашій крові значно зросла, тож вам необхідно отримувати з їжею багато заліза. Їжте червоне м'ясо, овочі з зеленим листям (шпинат, капусту кель тощо), злаки.

 • Якщо маєте пірсинг у пупку, можливо, варто позбутися його. Він не завдасть дитині жодної шкоди, але з ростом живота може почати тертися об одяг і спричинювати подразнення. Якщо ви хочете, аби прокол не заріс, вставляйте шпильку або кільце назад що два дні.

 • Подеколи ваш живіт може несподівано більшати. Зазвичай це пов'язано зі збільшеним газоутворенням, і, можливо, після відвідин туалету він знову стане пласким. Не хвилюйтесь, це абсолютно нормально на цій стадії вагітності.

 • Якщо у вас ретроверсія матки, тобто вона нахилена не вперед, а назад, зараз її положення має виправитися саме собою. Іноді ретроверсія може провокувати проблеми із сечовипусканням, і тоді жінці треба звернутися до лікаря.

Емоційні зміни цього тижня

 • Ваше тіло змінюється, і ви можете запитувати себе, чи вдасться повернутися у форму після вагітності. Якщо ви будете пильнувати кількість і якість їжі, робити фізичні вправи, найімовірніше, ваше тіло повернеться до своєї ваги до вагітності. Ну а наразі нехай воно змінюється так, як це задумано природою.

 • Ви можете почуватися як сама не своя — ви стали трохи забудькуватою та неуважною. У цьому винні гормони. Думки про вагітність затьмарюють усе інше, і звичайна щоденна рутина тепер видається вашому мозку несуттєвою.

 • У вас можуть з'явитися різкі перепади настрою. Щойно ви мало не розплакалися, а за хвилю — почуваєтеся щасливою. Вагітність — час великих емоційних змін. Вам і вашим близьким доведеться навчитися жити з цим.

 • Тепер ви менше непокоїтеся про вагітність, а страх перед можливим викиднем майже зник. Коли зникає стрес, ваш розум стає вільним, хоча б тому, що ви перестаєте постійно думати про численні «а що як».

Що відбувається з малюком на чотирнадцятому тижні вагітності

 • Цього тижня очі вашої дитини все ще щільно закриті повіками. І це добре: попри те що маленькі очка повністю сформувалися, вони ще надто чутливі, аби наражатися на будь-які зовнішні впливи.

 • Можливо, у вашого малюка вже росте волосся на голові.

 • У дитини чітко видно шию. Підборіддя випинається дедалі більше, а крихітні вушка, які раніше містилися внизу голови, зайняли своє законне місце.

 • Частота серцебиття у вашої дитини приблизно вдвічі вища, аніж у вас. На ультразвуковому дослідженні биття серця лунає як рівний, регулярний ритм, і в цей момент серце майбутньої мами також починає битися трохи швидше. Періодично на шляху хвиль ультразвуку опиняється пуповина, і тоді звук стає трохи глухішим.

 • Малюк пробує, як працюють м'язи обличчя, — може видатися, що він насуплюється або мружиться. Він активно рухається всередині матки, але якщо ви вагітні вперше, наразі ви цього не відчуваєте. Якщо ви народжували раніше, ви можете помітити легкі ворушіння вже тепер, але, найімовірніше, це станеться трохи згодом — упродовж кількох найближчих тижнів.

 • Якщо ваша вагітність багатоплідна, ваш животик може виявитися набагато більшим, аніж ви очікували. Одними з перших ознак виношування двох і більше малюків є нудота і прискорений набір ваги. Але точно підтвердити багатоплідну вагітність може лише УЗД.

 • Коли на огляді лікар ледь натискає на ваш живіт, малюк відпливає вбік.

Поради 14-го тижня

 • Їжте, коли голодні. Переконайтеся, що у вас під рукою завжди є достатньо здорової їжі. І не думайте про дієту — зараз не час для схуднення.

 • Не забувайте про клітковину! Фрукти й овочі дуже важливі, адже вони сприяють просуванню вмісту кишечника. Щоб споживання клітковини та грубої їжі давало очікуваний ефект, потрібно багато пити. Не забувайте: якщо ви відчуваєте спрагу, це означає, що ваш організм уже частково зневоднений, тож просто прикладайтесь до пляшки з водою час від часу протягом дня. Також вода допомагає впоратися із затуманеною свідомістю. Ну, хоча б трохи.

 • Настав час пакувати валізи і влаштувати собі невелику відпустку. Другий триместр — найкращий час для подорожей. Зараз ви маєте сили, аби насолоджуватися новими враженнями, і майже немає ризику передчасних пологів. Якщо ви плануєте вирушити у відпустку літаком, ознайомтесь із правилами обраної авіакомпанії щодо польотів під час вагітності. Вам може знадобитися довідка від лікаря.

 • Можливо, цього тижня ви захочете оновити свій гардероб. Що вибрати — спеціальний одяг для вагітних чи просто одяг більшого розміру? Вирішувати вам, але багато жінок поєднують обидва підходи. Купівля одягу для вагітних — хвилююча подія, адже ви ніби повідомляєте цілому світові про те, що раніше знали тільки ви і ваші близькі. Ви вагітні, у вас буде дитина. Хіба це не дивовижно?

15-й тиждень вагітності — на черзі!

EmptyView