13 тиждень вагітності 13 тиждень вагітності
Вагітність і пологи

13 тиждень вагітності

Зараз малюк такий самий милий, як персик, і приблизно такого самого розміру. До цього тижня його органи черевної порожнини формувалися поза тілом, але тепер вони починають зміщуватися туди, де мають бути.

13-й тиждень — це кінець першого триместру вагітності. Сподіваємося, ви почуваєтеся краще, ніж раніше, і починаєте думати, що вагітність не така вже й кепська.

Найімовірніше, до 13-го тижня вагітності ви вже пройшли ультразвукове дослідження та почули серцебиття вашої дитини. У жінок, які довго не могли зачати, або, навпаки, в яких сталася незапланована вагітність, перше УЗД зазвичай викликає сильні почуття. Побачити свого малюка — означає зрозуміти, що він абсолютно реальний, а ваше життя більше ніколи не стане таким, як раніше.

13 тиждень вагітності-1

Де це я опинилася?

Зустріч з іншими вагітними в жіночій консультації може змусити вас відчути себе частиною клубу обраних, і багатьом жінкам це подобається. Водночас історії, які ви почуєте в очікуванні прийому, можуть зародити у вас непевне відчуття неспокою: а чи все ви робите правильно?

Ваше хвилювання є цілком нормальним. Інші жінки можуть мати набагато впевненіший та розслаблений вигляд. Та пам'ятайте: всі ви прийшли сюди з однієї й тієї самої причини, хоча кожна має свою унікальну історію.

Фізичні зміни на 13-му тижні вагітності

 • Ваш кишечник геть зледачів, і це втомлює. Чимало вагітних жінок змушені думати про походи в туалет частіше і довше, ніж вони б хотіли. А завинив у цьому прогестерон — гормон, який чудово розслабляє м'язові тканини.

 • Ось що допоможе впоратися із закрепом:

  • їжте продукти з високим вмістом клітковини (і якомога більше!);

  • пийте більше води (близько 8 склянок на день);

  • робіть вправи з помірним навантаженням;

  • пийте свіжі соки (особливо апельсиновий та сливовий);

  • віддавайте перевагу цільнозерновим продуктам.

  Намагайтеся впоратися з проблемою за допомогою їжі та питва, а не ліків, навіть якщо на них написано, що вони цілковито натуральні.

 • Зараз ваша матка розміром з грейпфрут і така сама щільна. До кінця дня ви можете відчувати важкість у животі, іноді вона з'являється, коли ви сідаєте.

 • Ваш живіт може мати інший вигляд — він став більш округлим, а талія менш вираженою. Мова йде не про те, що вам саме час радикально змінити гардероб, але тепер ваш одяг має стати ніжнішим і не таким обтягуючим. Зимовий одяг може стати чудовим засобом маскування живота, що дедалі більшає. Звичайно, якщо ви все ще не плануєте ділитися своєю таємницею з іншими.

 • Якщо ви вже маєте дітей, то, певно, помітите, що почали округлятися раніше, ніж за першої вагітності. Річ у тім, що м'язи і зв'язки вашого живота стали еластичнішими після виношування первістка.

 • Якщо токсикоз і далі мучить вас, спробуйте їсти 5–6 разів на день маленькими порціями. Постарайтесь не робити великих перерв між споживанням їжі, аби підтримувати стабільний рівень цукру.

13 тиждень вагітності-2

Емоційні зміни цього тижня

 • Чимало жінок усвідомлюють, що на 13-му тижні вже звикли до думки про вагітність. Розмір животика не заважає рухатися, а постійні позиви в туалет залишилися в минулому, принаймні на певний час. Цього тижня ви можете відчути себе спокійнішою та впевненішою.

 • Якщо у вас приплив енергії, почніть приділяти більше уваги своєму партнерові. Можливо, останнім часом ви частіше обіймалися з унітазом, аніж із ним. Повеселіться разом і спробуйте поговорити про щось інше, крім вашого самопочуття. Він також потребує того, аби його вислухали.

 • Ваші груди збільшилися і можуть притягувати до себе небажану увагу. Спроби сховати їх під вільним одягом ефективні лише почасти. Що ж, під час вагітності груди жінки готуються до вигодовування, тож її зовнішній вигляд змінюється. Звикайте до поглядів.

Що відбувається з малюком на тринадцятому тижні вагітності

 • Цього тижня ваша дитина — персик! Вона має такий самий розмір і також покрита легким пушком. Тонкі волосинки, що з'являється на тілі малюка на 13-му тижні, потрібні для захисту його шкіри.

 • У вашої дитини розвиваються голосові зв'язки. Вони готуються до того, аби видати один із найдивовижніших звуків, які ви будь-коли чули, — перший крик після народження. Звичайно, потім ви іноді мріятимете, аби голосові зв'язки малюка працювали не так гучно. Що ж, бути мамою не завжди просто.

 • Сформувалися зв'язки між мозком, м'язами та нервами дитини. Тепер вона може вільно рухатися.

Поради 13-го тижня

 • Почніть носити з собою серветки та переконайтеся, що їх достатньо. З 13-го тижня ви можете відчувати закладеність носа без жодної застуди. Також у вагітної може закладати вуха і текти кров з носа. Усе це через підвищене кровопостачання слизових оболонок організму.

13 тиждень вагітності-3

 • Не думайте, що тепер можете «їсти за двох». Вам доведеться розплачуватися за це пізніше, і скинути надмірну вагу буде дуже важко. Ідеальне збільшення ваги під час вагітності становить близько 12 кг. Насамперед вам треба подбати про якість, а не про кількість їжі. Не відмовляйте собі в задоволенні трохи перекусити, просто уважно ставтеся до того, що кладете до рота.

 • Почніть підшукувати одяг для вагітних. Якщо у вас скромний бюджет на оновлення гардеробу, запитайте, чи не залишилося зайвого одягу в когось із ваших подруг, які вже народили. Вживаний одяг для вагітних — зазвичай у чудовому стані, бо його носили зовсім недовго.

Залишайтеся з нами, попереду другий триместр!

EmptyView