11 тиждень вагітності 11 тиждень вагітності
Вагітність і пологи

11 тиждень вагітності

Розвиваються геніталії плода, але УЗД наразі не зможе дати відповідь, хто у вас народиться — хлопчик чи дівчинка. У щелепі плода утворюються зубки, а очі вже повністю сформувалися. Крихітне тіло вкрите тонкими волосинками, а риси обличчя стають виразнішими.

Кінець першого триместру вже незабаром — на 11-му тижні ви майже подолали третину всієї вагітності. Якщо це ваш перший раз, усе буде новим та захопливим. Але навіть якщо ви вже маєте дітей, нудно не буде. Кожна вагітність трохи відрізняється та приносить нові виклики.

Жінки, які вже мають дітей, порівнюють свою теперішню вагітність із минулими і намагаються вгадати стать малюка на підставі різних ознак. Просто почекайте, коли УЗД зможе дати відповідь на це запитання — тоді про все й довідаєтеся. Стать вашого малюка визначається сперматозоїдом вашого партнера, і це відбулося ще на 3-му тижні.

Скільки потрібно любові на всіх?

Можливо, ви зараз думаєте, чи зможете полюбити другу дитину так само сильно, як і свого первістка. Не хвилюйтесь. Природа створює немовлят такими, що їхні батьки просто не можуть не полюбити їх. Деякі мами непокояться, чи вистачить їхньої любові на всіх їхніх дітей. Просто повірте в себе, і все буде гаразд!

Фізичні зміни на 11-му тижні вагітності

 • Кожна ваша волосина росте певний час, а потім випадає, але тепер усі вони можуть перейти у сплячий режим. Це одна з причин, з якої вагітні жінки часто кажуть, що їхнє волосся стало густішим й розкішнішим, аніж зазвичай. Просто воно тепер надійно тримається на вашій голові і не намагається закінчити своє життя на гребінці або у зливі ванни.

 • Також ви можете помітити зміну темпу росту нігтів. Це пов'язано із впливом гормонів вагітності.

 • Якщо минулі тижні ви потерпали від нашестя прищів, то тепер ваша шкіра може почати оздоровлюватися. Використовуйте делікатні засоби догляду за обличчям, пийте більше води та їжте достатньо свіжих фруктів і овочів. Запам'ятайте правило: 2 порції фруктів і 5 порцій овочів щодня.

 • Через токсикоз ви могли трохи схуднути, але з цього моменту ваша вага, найімовірніше, почне поступово збільшуватися. На 11-му тижні ви дивитеся на їжу інакше: вона більше не ворог вашому шлунку.

Емоційні зміни на цьому тижні

 • Цього тижня ви можете почуватися менш втомленою, а рівень енергії нарешті повертається до норми. Здається, нудота, втома та загальне відчуття розбитості, такі поширені у першому триместрі, поступово полишають вас.

 • Оскільки тепер ви здатні думати не лише про те, як почуваєтеся, ви можете раптом усвідомити, що не згадували про дитину кілька годин. Це нормально, адже наразі вона не нагадує про свою присутність, а у вас нарешті все залагодилося. Не треба почуватися винною, якщо дитина не займає всі ваші думки весь час.

Що відбувається з малюком на одинадцятому тижні вагітності

 • Довжина тіла вашого малюка становить трохи більше 5 см. Це майже повна копія дитини при народженні, тільки зменшена. Принаймні тепер вона не так схожа на інопланетянина чи екзотичну тваринку. Цілком очевидно, що у вас всередині росте маленька людина.

 • За розміром ваш малюк тепер нагадує великий лайм. Тому відчуття внизу живота стають більш явними, особливо після добрячого обіду або коли у вас наповнений сечовий міхур.

 • Чоло дитини стало менш опуклим, а її очі тепер розміщені посередині обличчя. Між пальчиками рук і ніг більше немає перетинок — тепер вони розділені та чітко помітні.

 • Якщо у вас дівчинка, цього тижня у неї почнуть розвиватися яєчники та зароджуватися яйцеклітини, причім відразу весь комплект на все життя — в репродуктивному віці вони дозріватимуть по одній. Зовнішні геніталії малючки також формуються тепер.

 • Тіло вашої дитини випростується. Донедавна за формою воно було схоже на букву «C», але тепер тільки ноги малюка ще залишаються зігнутими в стегнах.

 • З 11-го тижня можна розгледіти соски на грудях малюка. Вуха вашої дитини раніше були розміщені в ділянці шиї, але тепер вони майже там, де мають бути — збоку голови.

 • У найближчі 3 тижні малюк виросте вдвічі. Не дивно, що ви відчуваєте втому: навіть коли ви спите, ваше тіло працює, забезпечуючи стрімкий розвиток дитини.

Поради 11-го тижня

 • Якщо ви жодного разу за вагітність не відвідали лікаря, зробіть це тепер. Виберіть час, коли зможете зробити це вдвох із майбутнім татом, і виділіть кілька годин після візиту, щоб обговорити, як усе пройшло. Найімовірніше, вас дуже вразить звук серцебиття вашої дитини, який виразно чути на доплерографічному УЗД.

 • Не забувайте чистити зуби! Гігієна порожнини рота важлива завжди, але під час вагітності її значення зростає неабияк. Щодня користуйтесь зубною ниткою, хоча б один раз протягом вагітності відвідайте стоматолога і не шкодуйте часу на догляд за своїми зубами. Ясна, що кривавляться, — не така вже й рідкість, але це може бути сигналом, що вам треба уважніше ставитися до гігієни порожнини рота.

 • Почніть відкладати гроші на дитину. Заощадження, зроблені зараз, допоможуть вашій родині під час декретної відпустки.

Йдемо вперед, до 12-го тижня вагітності.

EmptyView