23 тиждень вагітності 23 тиждень вагітності
Вагітність і пологи

23 тиждень вагітності

Наступного місяця вага вашого малюка подвоїться, його тіло округлятиметься, а під шкірою з'являться жирові відкладення. Ви, напевно, теж помітите, що стаєте більше.

Ви вже бачите чарівні, але трохи дивні сни? Зазвичай вони з'являються у другому триместрі вагітності й наповнюють майбутню маму дивними переживаннями на цілий наступний день. Ви можете виявити, що мрієте опинитися в найфантастичніших ситуаціях, що не мають нічого спільного з вашим повсякденним життям. Ваша дитина може стати зіркою цих снів, причім геть не в тій ролі, яку ви бачите для неї в дорослому житті.

Постарайтесь не сприймати це як знак чи застерігання про прийдешні події. Сни — це всього лише один зі способів впоратися з надмірною мозковою активністю після насиченого дня. У певному сенсі вони є відходами нашої підсвідомості й потрібні для того, аби звільнити місце для нової інформації.

Хто схопив мене за ногу?

Іноді ви прокидаєтеся не через надто яскраві сни, а через судоми в ногах. На 23-му тижні вагітності таке буває, при чому це стається зазвичай не в найзручніший час. Чому б не о першій годині дня? Ні, ваш організм може вирішити, що краще влаштувати це о першій очі.

Судоми бувають, коли скорочується певний м'яз, і це викликає біль та відчуття напруженості. Якщо судоми виникають в литковому м'язі, спробуйте випростати ногу, а потім руками ніжно зігнути пальці ніг назад у напрямку до гомілки. Повторивши це кілька разів, ви розслабите м'яз і повернете його до нормального стану.

Іноді судоми виникають через недостатній вміст кальцію або магнію в їжі, а також через дуже низький рівень солі. Є безліч народних способів подолати цю неприємність, наприклад покласти шматок крейди або головку часнику в узніжжя ліжка. Проте ефективність у боротьбі з судомами показав лише один засіб — достатнє споживання води та виконання вправ на розтягування перед сном.

Фізичні зміни на 23-му тижні вагітності

  • Ваш животик підіймається вгору і вже вищий від пупка. Факт вагітності приховати тепер практично неможливо. Ви можете бачити, що люди пильно дивляться на ваш живіт, намагаючись зрозуміти, чи ви не вагітні. Або навіть запитують про це прямим текстом.

  • Ви можете відчувати поколювання в руках. Зазвичай це пов'язано зі станом, відомим як «синдром зап'ястного каналу», що вражає великі та вказівні пальці. Найчастішою причиною є тиск на зап'ястний нерв через накопичення води в тканинах. Іноді для полегшення болю та зняття оніміння необхідна фізіотерапія або накладення шини.

  • Іншою поширеною скаргою вагітних на цьому терміні є головні болі, які можуть з'явитися, навіть якщо зазвичай жінка не потерпає від них. Знову винні гормони вагітності. Уникайте зневоднення та перегрівання. Якщо у вас болить голова, постарайтесь лягти в темній кімнаті, поклавши на очі прохолодну серветку. Іноді допомагає легкий перекус. Якщо болі сильні, виникають раптово та супроводжуються зоровими порушеннями, необхідно звернутися до лікаря.

  • Ваші вагінальні виділення могли збільшитися. У нормі вони мають бути водянисті, прозорі або білі й не мати запаху. Чимало майбутніх мам дають собі раду за допомогою прокладок. Не варто забувати, що під час вагітності легко дістати грибкову інфекцію, тож якщо ви відчуваєте свербіж або печіння в процесі сечовипускання, зверніться до лікаря. Зазвичай у таких випадках призначаються протигрибкові препарати.

  • Можливо, ви вже ознайомилися з переймами Брекстона-Хікса (простіше кажучи, з не справжніми переймами). Це безболісні скорочення, що концентруються переважно у верхній частині матки. Ви можете відчути їх після фізичних вправ, якщо нахилялися, займалися сексом чи навіть без явних причин. Несправжні перейми — всього лише спосіб вашого тіла потренуватися перед пологами.

Емоційні зміни на 23-му тижні

  • Ви можете почуватися трохи збудженою. Ви дедалі більше відчуваєте емоційний зв'язок з дитиною, та й ваш коханий краще розуміє вас, тому що бачить, як росте ваш животик. Зазвичай на цьому терміні настає найкращий період вагітності, тож насолоджуйтесь.

  • І навпаки, у деяких жінок можуть настати тривожні часи. Скринінг другого триместру може принести певні побоювання, які не на 100 % зрозумілі. Часто рекомендується «почекати і подивитися», і тижні в очікуванні стають для майбутніх батьків не найприємнішими. Поговоріть про свої хвилювання з лікарем.

Що відбувається з малюком цього тижня вагітності

  • Ваш малюк важить близько 500 грамів і має в довжину трохи менше ніж 20 см від маківки до куприка. Він і далі подібний на крихітну ляльку, а його шкіра зморшкувата, бо під нею наразі недостатньо жиру. Цього тижня ви можете трохи поласувати улюбленими смаколиками, але пам'ятайте, що вони призначені для того, аби жирок утворився у малюка, а не у вас!

  • У легенях вашого малюка починає утворюватися важлива речовина, відома як сурфактант, яка допоможе його крихітним альвеолам залишатися відкритими при народженні. Якщо у жінки стаються передчасні пологи, нерідко їй роблять ін'єкції стероїдів, аби сприяти розвитку сурфактанту в легенях маляти.

  • На 23-му тижні вагітності на УЗД можна побачити камери серця та головні кровоносні судини малюка. Зараз серденько дитини все ще дуже маленьке, але воно підросте і при народженні буде розміром з волоський горіх.

  • Ваша дитина може чути. Її органи слуху повністю функціональні та реагують на несподіваний, гучний шум. Гавкіт пса, грюкіт дверей, простріл глушника — все це змусить малюка здригнутися. Його кістки тверднуть, тож не забувайте щодня вживати кальцій.

  • Малюк контролює всі свої м'язи і став сильнішим. Ви відчуваєте, як ніжні, майже непомітні ворушіння перетворюються на цілком відчутні поштовхи.

Поради 23-го тижня

  • Навіть якщо ви втомилися, постарайтеся зробити перед сном вправи на розтягування. Переконайтеся, що поруч із ліжком немає нічого, об що ви могли б спіткнутися, якщо вночі доведеться терміново встати.

  • Своєчасно відвідуйте лікаря. Позначте дати відвідувань у своєму календарі, щоб не забути. І не розраховуйте на те, що після огляду зможете відразу ж перестати думати про те, що вам сказав лікар, і повністю зануритися в роботу.

  • Готуйте їжу і пробуйте заморожувати те, що приготували. Це допоможе зрозуміти, які страви залишаються їстівними після розморожування. Після народження дитини ви матимете купу справ, тож краще навчитися готувати відразу на кілька днів, заморожувати страви, а потім розморожувати їх у мікрохвильовій печі.

А тепер — тиждень 24-й вагітності!

EmptyView