Зміни вашого тіла та організму на 35-му тижні вагітності
Зміни вашого тіла та організму на 35-му тижні вагітності
Попри стереотипні уявлення щодо грудей та їхнього значення, які нам нав’язують ЗМІ, по суті, вони призначені для підтримки людського життя. Точніше, життя наших дітей, тож, що може бути важливішим?
Чому мої груди так збільшилися?
Щоб виробляти молоко і годувати немовля, звична структура молочних залоз має змінитися. Взагалі тканина грудей динамічна і постійно змінюється залежно від специфічних гормонів естрогену та прогестерону – коли їхні рівні збільшуються, молочні залози на це реагують функціональними змінами.
Під час вагітності, коли рівень гормонів надвисокий, жіночі груди змінюються найбільше. Молочні протоки розширюються для виробництва грудного молока. Без цього груди не зможуть виробляти та зберігати молоко для годування.
У мене відчуття, як перед місячними
Багато жінок відзначають, що зміни молочних залоз під час вагітності супроводжуються симптомами, дуже схожими на ті, що виникають перед початком менструального циклу. Це не дивно. Підвищення чутливості, а також тяжкість грудей зумовлені гормональним впливом. Але є велика різниця: передменструальні відчуття зазвичай зникають після початку місячних, тоді як у майбутніх матусь вони зберігаються протягом усього періоду вагітності. Дізнайтеся більше про ранні ознаки вагітності.
Деякі жінки більше відчувають зміни грудей під час вагітності, ніж інші. Через це не потрібно хвилюватися. Іноді груди змінюються швидко і практично миттєво після зачаття. В інших жінок зміни грудей менш помітні та виразні. Кожна жінка та її досвід вагітності відрізняються, і порівняння рідко бувають коректними та корисними.
Якщо ви стурбовані тим, що ви відчуваєте або чого не відчуваєте, зверніться за порадою до лікаря. В ідеалі, вагітність – це час для радості. Якщо з якоїсь причини у вас поганий настрій, робіть усе можливе, щоб його покращити.
Зміни молочних залоз на початку вагітності
Чутливість і поколювання.
Іноді з’являється «пекуче» відчуття.
Збільшення розміру грудей.
Почуття тяжкості.
Свербіж грудей внаслідок розтягнення шкіри.
Можуть з’являтися розтяжки.
Вени стають більш помітними (вони можуть бути синіми або навіть зеленими).
У багатьох жінок з’являється улоговинка між грудьми. Для тих, у кого завжди були маленькі груди, це може стати сюрпризом.
Може виділятися молозиво (як правило, це трапляється у жінок, які вже мають дітей).
Ущільнення в грудях, яких раніше не було. Пам'ятайте, що лікар завжди має перевіряти ущільнення в грудях, навіть під час вагітності, коли зміни у молочних залозах є нормальними.
Червоні м’які ущільнення можуть призводити до блокування молочних протоків. Теплі компреси та легкий масаж допоможуть їх розблокувати. Але обов’язково зверніться до лікаря, щоб переконатися, що причина саме у цьому.
Зміни сосків під час вагітності
Підвищена чутливість, особливо до холоду.
Потемніння та збільшення розміру сосків і ареол.
Деякі жінки помічають збільшення росту волосся навколо сосків.
На ареолах можуть утворитися пухирці Монтгомері. Вони виглядають як прищики, але не болять. Вони допомагають зберегти еластичність і м'якість сосків під час підготовки до грудного вигодовування.
Як доглядати за грудьми під час вагітності?
Для підготовки до грудного вигодовування не потрібно робити нічого особливого. Ваше тіло саме знатиме, що робити, доки ви дбаєте про себе, їсте здорову їжу, багато спите та відпочиваєте.
Носіть якісний підтримуючий бюстгальтер (дивіться детальніше у розділі нижче). Груди без підтримки більш схильні до обвисання.
Уникайте використання мила та засобів для миття тіла, що мають підсушуючий ефект.
Радимо перейти на гіпоалергенні непарфумовані туалетні засоби.
На час вагітності краще відмовитися від гарячого душу і ванн, а також СПА-процедур. Гаряча вода сушить шкіру, а перегрів може призвести до серйозних ускладнень, особливо в першому триместрі вагітності. Для гігієнічних процедур використовуйте воду комфортної температури.
Після душу промокайте груди, а не розтирайте. Будьте ніжними!
Багато вагітних жінок відзначають підвищену чутливість грудей і сосків, що збагачує їхній сексуальний досвід і стосунки. Не хвилюйтеся, стимуляція грудей та/або сосків не зашкодить вам і дитині. Однак якщо у вас є ризик передчасних пологів, пам'ятайте: стимуляція сосків може викликати скорочення матки. Якщо ви хвилюєтесь з цього приводу, проконсультуйтеся з лікарем.
Як вибрати бюстгальтер для вагітних?
Навіть якщо у вас завжди були маленькі груди і ви могли ходити без ліфчика або просто носили відкриті топи, вагітність може це змінити.
Вибирайте зручні та підтримуючі бюстгальтери.
Широкі шлейки забезпечують кращу підтримку.
Вибирайте більший розмір чашечок з урахуванням більшого об’єму грудей.
Ідеально підходять широкі еластичні бра, які підтримують груди знизу та біля грудної клітки.
Не варто носити бра на кісточках. Бюстгальтери для вагітних зазвичай не мають кісточок, оскільки вони можуть заблокувати молочні протоки та/або спричинити мастит.
Найкомфортнішими є безшовні чашечки, виготовлені з цільного шматка тканини.
Бюстгальтери, виготовлені з бавовни та еластану, розтягуються, але дозволяють шкірі дихати. Однак якщо у вас великі груди, слід вибрати більш щільний ліфчик.
Якщо ви відчуваєте себе комфортно, не знімаючи бюстгальтер у ліжку, так і робіть. Для сну найкраще підходить еластичний топ з м'якої тканини.
В ідеалі, білизну слід підбирати разом із грамотним продавцем-консультантом.
Вибирайте бюстгальтери зі зручною надійною застібкою, завдяки якій можна буде коригувати розмір білизни, коли ви почнете годувати, і ваші груди збільшаться.
Краще купити відразу кілька якісних і зручних бюстгальтерів для вагітних.
Будьте готові купувати бюстгальтери різних розмірів протягом розвитку вагітності.
Найкращий час для вибору бюстгальтерів для вагітних – приблизно чотири місяці. Але це все дуже індивідуально.
Якщо звичайні бюстгальтери вам не тиснуть і забезпечують хорошу підтримку, можете продовжувати їх носити.
Важкі великі груди можуть викликати біль у спині та плечах. Правильно підібраний підтримуючий бюстгальтер допоможе зменшити або усунути цей біль.
Купуючи бра для вагітних, не варто заощаджувати, адже комфортний ліфчик матиме величезне значення для вашого повсякденного комфорту. Відомі бренди вкладають колосальні суми у дослідження та розробку жіночої білизни, тому їхня продукція значно краща за звичайні товари. Якщо не можете дозволити собі таку покупку, дочекайтеся розпродажу, купуйте в Інтернеті, шукайте спеціальні пропозиції.
Періть бюстгальтери для вагітних руками або в спеціальних пакетах для білизни. Це подовжить їхнє життя та підтримуючі властивості.
Кропивниця під час вагітності
У вагітних жінок часто з’являється висип під грудьми, особливо влітку. Це може дратувати, особливо якщо висипання виражене і свербить. Найчастіше причиною є тертя і контакт двох поверхонь шкіри. Це локально підвищує температуру і пітливість, через що може розвинутися бактеріальна інфекція.
Поради щодо боротьби з висипом
Лікування зазвичай базується на ретельному дотриманні гігієни.
Приймайте душ принаймні двічі на день, промивайте висип рідким милом або гелем без запаху, давайте шкірі висохнути самій або промокайте м'яким рушником.
Уникайте тертя і надайте доступ повітрю до ураженої ділянки.
Використовуйте цинкову присипку, яка поглинає надлишкову вологу. Однак важливо не зловживати нею. Якщо у вас молочниця на сосках, потрібен спеціальний антигрибковий крем або мазь. Молочниця зазвичай проявляється у вигляді маленьких прищиків з білими або червоними голівками і може сильно свербіти. Зверніться до лікаря та/або фармацевта для призначення оптимального лікування.
Якщо висип має запах, болить або не усувається за допомогою вищезазначених заходів, зверніться до свого лікаря. Бактеріальна інфекція шкіри потребує застосування крему з антибіотиком або навіть прийому оральних антибіотиків.