Як зважуватися правильно?
Почати контролювати свою вагу найправильніше з моменту підтвердження факту вагітності. Зважуватися краще вдома, на вагах, що показують масу з точністю до грама. Ставати на них потрібно в один і той же час (краще вранці, на голодний шлунок) і в одному і тому ж одязі (або без нього), і обов'язково записувати результати. Таким чином можна вирахувати збільшення ваги за тиждень. Ці ж правила актуальні й у разі зважування у гінеколога в жіночій консультації – наприклад, щотижня.
Норма – це скільки?
Худі дівчата за вагітність ризикують набрати більше, ніж їхні повні ровесниці – так організм виправляє дефіцит маси тіла. Крім того, набір ваги пропорційний віку: чим старша жінка – тим він більший. З двійнею або трійнею вага «набігає» інтенсивніше.
В середньому ж нормальним вважається набрати від 10 до 12 кілограмів за всі 40 тижнів. Причому все це – не лише «жир» на боках майбутньої мами: приблизно 3,5 кг важить сама дитина, ще 0,7 кг – плацента, приблизно 1 кг – матка і стільки ж – навколоплідні води. 0,5 кг важать ваші молочні залози, а ще збільшиться обсяг кров'яної плазми та клітинної рідини.
Набір ваги по триместрах
До 10-го тижня вагітна може не лише нічого не набрати, але і схуднути – через токсикоз. Але до кінця першого триместру вага може збільшитися на 2 кг.
Протягом другого триместру вага прибуває інтенсивно: 250-300 грамів за тиждень, тобто 1-1,5 кг за місяць. Таким чином, до 29 тижня ваги покажуть +6-8 кг.
У третьому триместрі щотижнева прибавка становить 400-500 грамів, всього ж до 40-го тижня «набіжить» +10-14 кг від початку вагітності.
Це багато чи мало?
Якщо вага збільшується занадто інтенсивно – це привід звернутися до лікаря. По-перше, слід переглянути раціон харчування і збільшити фізичні навантаження, але не варто виключати і наявність патологій. Наприклад, різка прибавка може сигналізувати про проблеми з нирками. Крім того, зайва вага загрожує гестозом, а він, у свою чергу – відшаруванням плаценти або передчасними пологами.
Але і недостатня прибавка у вазі – погана ознака: дитина недоотримує поживні речовини і мікроелементи. А якщо мама жорстко контролює свій раціон, щоб не погладшати – їй загрожує знесилення, а малюку – гіпоксія.
Марина Балабан