Три чверті вагітності позаду: фізіологічні і емоційні зміни Три чверті вагітності позаду: фізіологічні і емоційні зміни
Вагітність і пологи

Три чверті вагітності позаду: фізіологічні і емоційні зміни

Зараз ви, напевно, відчуваєте певні емоційні зміни: починаєте помічати інших вагітних жінок, немовлят і маленьких дітей, цікавитеся досвідом інших матусь. Навіть якщо ваша вагітність була незапланованою або виявилася сюрпризом, то на 30-му тижні прийде остаточне усвідомлення того, що ви скоро станете мамою. Навіть якщо ви зазвичай не показуєте своїх емоцій, на 30-му тижні вагітності перегляд новин або сумні історії можуть спричинити хвилю емпатії та лавину сліз. Це не означає, що на вас чигає післяпологова депресія. На цьому етапі цілком нормально почуватися більш емоційно вразливою. Це природа потурбувалася про те, щоб майбутня матуся була більш уважною та чутливою до потреб своєї дитини.

Фізичні зміни на цьому тижні

 • Тепер ви можете частіше хотіти в туалет. Дитина росте і тисне на сечовий міхур, тому ви відчуваєте позиви до сечовипускання з меншою кількістю сечі у міхурі. Проте не вибігайте з туалету занадто швидко – важливо щоразу повністю випорожнювати сечовий міхур, щоб уникнути розвитку інфекції сечовивідних шляхів.

 • Незважаючи на клопоти і втому наприкінці дня, у вас може з’явитися безсоння. Це поширений стан у третьому триместрі, і тут мало чим можна зарадити. Більшість жінок не мають інших варіантів, крім того, щоб підтримувати стабільний ритуал приготування до сну, уникати кофеїну, проводити спокійні години перед сном та вибрати зручне ліжко. Ще може допомогти білий шум, наприклад, звук вентилятора або розслаблююча музика. Прийом заспокійливих та снодійних засобів не рекомендується. Замість цього спробуйте молоко, експериментуйте з кількістю подушок у ліжку, лягайте на бік та вкладайте верхню ногу на довгу подушку. Спробуйте також прибрати зі спальні комп'ютер і мобільний телефон. Розвантажте спальню, приберіть з неї все зайве. У ній мають панувати спокій та відпочинок.

 • Може турбувати варикозне розширення вен на ногах. Венам не йде на користь тиск матки на основні кровоносні судини у тазі. На жаль, найближчим часом ця ситуація лише погіршуватиметься. У деяких жінок розвивається варикоз в області вульви, що особливо дошкуляє у поєднанні з гемороєм. Можуть допомогти компресійна білизна з лайкрою, підтримуючі колготки, прохолодні ванни та душ, а також утримання від тривалого стояння. Контролюйте вагу та за найменшої нагоди піднімайте ноги. Зазвичай після пологів стан вен поліпшується, хоча у деяких жінок ознаки варикозу залишаються.

Емоційні зміни на цьому тижні

 • Якщо ви все ще працюєте, може здатися, що ви трохи «гальмуєте». Вам складно зосередитися на питаннях інших людей. Навіть якщо вони платять за вашу зацікавленість, цього видається замало. Якщо ви працюєте повний робочий день, спробуйте перейти на позаштатну посаду, доки не отримаєте декретну відпустку. Запитайте керівника про можливість роботи з дому або виконання іншої, менш відповідальної, роботи протягом кількох наступних тижнів. Вам може знадобитися довідка від лікаря, якщо ви плануєте перейти до легших обов'язків.

 • Якщо вам потрібно доглядати за старшими дітьми, ви не зможете взяти перерву. Спробуйте відпочивати після обіду, намагайтесь прилягати, коли діти сплять. Домовтеся зі своїм партнером про розподіл обов’язків у догляді за дітьми, щоб ви могли відпочивати. Втома може призвести до емоційного вигоряння усіх членів родини.

 • Розповідайте своєму партнеру про те, що ви відчуваєте. Ви вже довгий час вагітна, і його початкове захоплення може змінитися на певний скепсис. Запишіться разом на курси для молодих батьків та розмовляйте з ним про те, яким батьком він буде. Його відносини з дитиною дуже важливі та, як і ваші, розпочалися з моменту зачаття.

 • Проблеми з концентрацією уваги? Якщо ви навчаєтеся, то, напевно, зауважуєте, що думаєте про що завгодно, крім підручників. У третьому триместрі зосередження на поставленій задачі може вимагати певної психологічної напруги. Якщо ви зволікаєте з виконанням завдань і постійно знаходите цьому виправдання, спробуйте скористатися таймером. Домовтеся з собою, що будете зосереджені протягом години, а потім зробите перерву. Це дійсно працює!

Як змінюється дитина на цьому тижні?

 • На цьому тижні дитина має зріст приблизно 43 см від тім'я до п’яток і важить приблизно 1,5 кг. Відтепер і протягом наступних кількох тижнів малюк стрімко набиратиме вагу. Насолоджуйтеся їжею! Ви можете їсти що завгодно у помірній кількості, включаючи деякі делікатеси. Якщо вам хочеться певних продуктів, їжте їх. Якщо ви себе стримуватимете, швидко виявиться, що ні про що інше ви не можете думати. Головне – уникати продуктів, що можуть містити лістерії.

 • Під шкірою дитини відкладається більше жиру, вона виглядає повнішою і сильнішою. Складки шкіри на кінцівках заповнюються, і до народження шкіра на них буде гладенькою і навіть трохи пухкою.

 • Мозок малюка виріс, нервова система майже дозріла. При народженні у нього буде мільйони нейронів. Усі вони чекатимуть на люблячу взаємодію та стимуляцію від вас, щоб сформувати синапси для поєднання нейронів. Не чекайте народження дитини, щоб почати спілкуватися з нею. Розмова, спів, масаж живота та візуалізація того, як виглядатиме ваш малюк, допоможуть сформувати ранній емоційний зв'язок. Подумайте про ведення журналу вагітності протягом останніх кількох тижнів. Перечитуючи його разом із дитиною через роки, ви зможете поділитися з нею особливими спогадами.

 • Дитина може лежати у будь-якому положенні – головою вгору, вниз, набік і навіть впоперек живота. Але з огляду на швидке зростання малюк поступово втрачає здатність робити повні «сальто» у вашій матці.

 • Цього тижня на пальчиках дитини майже сформувалися нігтики. Деяким малюкам у перші ж дні після народження потрібно підстригти нігті, щоб вони не подряпали собі личко.

Поради на цей тиждень

 • Складіть список запитань, які потрібно поставити лікарю перед пологами. Через вагітність ваш мозок схожий на сито. Якщо ви забудете щось важливе, то почуватиметесь розчарованою і сердитою на себе. Тому записуйте запитання, коли вони спадають вам на думку. Ніколи не соромтеся запитувати свого лікаря про щось. Не сумнівайтеся: такі запитання йому ставили вже мільйон разів.

 • Приєднуйтеся до онлайн-форуму для вагітних Huggies і читайте всю інформацію про перебіг вагітності та догляд за немовлям. Настав час оновити знання та побудувати власну філософію виховання дитини.

 • Почніть готувати дитячу кімнату, придбайте візочок, ліжечко, ванну та одяг. Можливо, до великого купання ще далеко, але як же приємно перебирати і складати ці крихітні речі! Натякніть своїм родичам, які вміють плести, що дитинці обов’язково знадобляться пінетки.

Поради та підказки

 • Зберігайте блокнот-записничок під рукою, записуйте в ньому всі питання для вашого лікаря. Питань багато не буває!

 • Зараз ви і малюк (зрозуміло) є центром вашого всесвіту. Але приділіть час, аби зустрітись та повеселитися з друзями.

 • Спробуйте завершити всі ваші покупки для пологового будинку зараз - це можна зробити в інтернеті або в найближчому магазині.

EmptyView