Зміни вашого тіла та організму на 34-му тижні вагітності. Емоційні зміни Зміни вашого тіла та організму на 34-му тижні вагітності. Емоційні зміни
Вагітність і пологи

Зміни вашого тіла та організму на 34-му тижні вагітності. Емоційні зміни

Тим не менш, ваше тіло проходить через суттєві зміни порівняно зі звичайним функціонуванням, тому буде корисним дізнатися, чого чекати від вагітності.

Важливо пам'ятати, що кожна жінка особлива і по-своєму реагує на вагітність. Якщо це ваша перша вагітність, ви, напевно, уважно відслідковуєте всі зміни у вашому стані. Деякі з них складно ігнорувати, наприклад, збільшення ваги, тоді як інші можуть бути не такими помітними, і ви можете навіть не звернути на них увагу.

Коли треба турбуватися?

Межа між нормальним і тривожним також може бути дуже розмитою. Деякі зміни очевидно насторожують, такі як кровотеча, біль у животі або сповільнення рухів дитини. Але інші зміни, наприклад, підвищення тиску або вмісту білка в сечі складніше виявити самостійно. Це одна з причин, чому так важливо під час вагітності регулярно відвідувати лікаря або акушерку.

Не буває дурних питань

Варто пам'ятати, що консультація у вашого лікаря – це важливий засіб для зниження стресу і підвищення задоволення від вагітності. Серед іншого, їхня роль полягає у просвітництві та наданні підтримки, так що складіть список речей, які ви бажаєте з’ясувати, і не соромтесь брати активну участь у веденні вашої вагітності.

Фізичні зміни

Більшість ранніх змін під час вагітності пов’язані із виходом зиготи із маточної труби та прикріпленні на стінці матки. Основним пріоритетом вашого тіла буде її підтримка і підвищення шансів на виживання.

А як щодо мене?

На перших тижнях вагітності здається, що тіло функціонує на автопілоті. Роки еволюційної біології означають, що ваше тіло знає, як живити запліднену яйцеклітину і підтримувати її до повного розвитку. Все це, звичайно, означає, що ви і ваші потреби на деякий час відходять на задній план. Протягом вашої вагітності ваш комфорт, мобільність, травлення та обмін речовин зміняться, щоб максимально збільшити шанси вашої дитини на виживання.

Не забувайте про фолієву кислоту

У перші тижні намагайтеся звести до мінімуму ваш контакт з токсинами, які потенційно можуть спричинити проблеми розвитку. Вживання фолієвої кислоти у дозуванні 500 мікрограм на добу допоможе зменшити ймовірність дефекту нервової трубки у дитини. Детальнішу інформацію дивіться у розділі «Чого потрібно уникати під час вагітності».

Ранні фізіологічні зміни

 • Пропущена менструація. Якщо у вас 28-денний цикл, то, ймовірно, овуляція відбулася приблизно на 14-й день після першого дня останніх місячних. Зачаття зазвичай відбувається протягом кількох днів після овуляції.

 • Невелика вагінальна кровотеча приблизно на 5-10 день після зачаття. Її називають імплантаційною кровотечею, і вона виникає, коли зигота проникає у ендометрій матки, насичений кровоносними судинами. Імплантаційна кровотеча відбувається у менш ніж 50% жінок, тому не хвилюйтеся, якщо у вас її не буде.

 • Зміни грудей та сосків. Підвищена чутливість, збільшення, потемніння сосків та відчуття тяжкості у області тазу є нормальним.

 • Металевий або дивний присмак у роті.

 • Багато вагітних жінок відзначають дивні відчуття або просто інтуїтивне усвідомлення, що вони вагітні.

 • Частота сечовипускання. Неспроможність довго терпіти позиви і потреба негайно спорожнити сечовий міхур.

 • Почуття виснаження та перевтоми.

 • Відчуття нудоти та зміни нормального апетиту. Розвивається гострий нюх і неперносимість деяких запахів. Червоне м'ясо, сира курка, риба та яйця можуть особливо важко переноситися в перші місяці вагітності.

 • Поява прищів та судинної сітки обличчі та грудях.

Пізніші фізіологічні зміни

 • Збільшення розміру живота приблизно з 12-го тижня вагітності. Ваша збільшена матка починає підніматися, виходити з тазового кільця і рухатися вгору.

 • Збільшення розміру грудей і потемніння ареоли з появою невеликих прищів. До третього триместру вагітності починається виробництво молозива з нечастим підтіканням. Ці зміни відбудуться, коли ваші груди готуватимуться до грудного вигодовування.

 • Збільшення ваги. Нормальний і здоровий приріст ваги під час вагітності становить 10-14 кілограмів. У першому триместрі зазвичай набирається небагато, більше у другому і найбільше – у третьому триместрі.

 • Рухи дитини, які можна відчувати та побачити. Найчастіше матері вперше відчувають рухи дитини (перші ворушіння) приблизно з 16 тижнів вагітності. Матері, які вже були вагітними і знають, чого чекати, можуть зауважити рухи дещо раніше.

 • Задишка, оскільки збільшена матки підтискає легені та діафрагму. Приблизно з 36-го тижня можливе «полегшення», коли дитина опускається у таз, готуючись до пологів. Це частіше трапляється з матерями, які народжують вперше, ніж з тими, хто вже має дітей.

 • Варикозне розширення вен, геморой, розтяжки, проблеми з травленням, печія, метеоризм, запорами та набряки ніг. Коли перерахувати всі ці симптоми, дивуєшся, що змушує жінок іти на розмноження, чи не так? І хоча це звучить банально, всі проблеми забудуться, коли ви візьмете на руки власну дитину на руках.

 • Кількість крові, яку ваше серце прокачує щохвилини, збільшується приблизно на 40% протягом перших 20 тижнів вагітності. Загальний об’єм вашої крові збільшиться від 5 до приблизно 7-8 літрів до моменту народження дитини. Це означає, що ваше серце і вся система кровообігу підвищують активність та посилень працюють для задоволення додаткових потреб вашої вагітності. Не дивно, що ви іноді відчуваєте втому.

Гормональні зміни

Під час вагітності може здаватися, що гормони керують вашим життям. Вони відіграватимуть головну роль у підтримці вашої вагітності та забезпеченні шансів вашої дитини на виживання. Але гормони також відповідають за перепади настрою та емоційну нестабільність. Якщо ви зазвичай не схильні до сліз і досить стримані, вагітність може відкрити зовсім нові сторони вашого характеру.

Іноді ви можете відчувати депресію і певну розгубленість через зміни, що відбуваються у вашому тілі. Запевняємо, що ці коливання настрою не назавжди, і що емоційний фон стабілізується після народження дитини.

Емоційне здоров'я

Оскільки вагітність означає початок багатьох змін у вашому житті, фізичних, психічних та емоційних, іноді ви почуваєтеся приголомшеною. Часто жінки відчувають підвищений рівень стресу під час вагітності.

Рівень вашого стресу може залежати від ряду факторів, але є ряд речей, які можна зробити, щоб мінімізувати рівень стресу, зокрема:

 • усвідомити ваші очікування

 • уникати алкоголю або наркотиків

 • вирішити проблеми у відносинах, які можуть спричинити додаткову невизначеність або стрес

 • турбуватися про себе – вділяти час на речі, які допомагають вам розслабитися.

Психічне здоров'я

Хоча певна ступінь стресу є нормальною під час вагітності, якщо вам здається, що стрес переповнює вас, або вам складно давати раду зі щоденними ситуаціями, це може означати, що ви переживаєте психічний розлад.

Ми знаємо, що жінки схильні до психічних розладів під час вагітності та першого року життя дитини - більше, ніж на будь-якій іншій стадії свого життя. Існують різні типи психічних розладів, які можуть виникнути під час вагітності, включаючи ряд тривожних станів та депресію. Вірогідність зростає, якщо у вашому минулому та/або сімейному анамнезі були психічні розлади. Жінки з біполярним розладом також потрапляють у групу ризику, тому важливо поговорити зі своїм лікарем про історію хвороби, оскільки це також може вплинути на те, які ліки можна безпечно використовувати під час вагітності.

Найголовніше – вміти виявляти ранні ознаки психічного розладу та звертатися за допомогою на ранніх етапах. Чим швидше ви звернетеся за допомогою, тим швидше ви зможете одужати та підготуватися до народження вашої дитини.

Втрата контролю

Якщо ви завжди мали повний контроль над своїми харчовими уподобаннями, розміром та загальним виглядом, вагітність може означати, що ви втрачаєте велику частину повноважень. Ваша форма та розмір обов’язково зміниться під час вагітності. Але це не означає, що вам потрібно відмовитися від особистих зусиль, щоб виглядати добре.

Зосередьтеся на догляді за волоссям, підбирайте красивий одяг та підтримуйте здоровий набір ваги. Почуття безпомічності у зв’язку з вагітністю лише погіршить ваш стан, і у цьому немає нічого хорошого. Намагайтеся сприймати цей час позитивно і не втратити почуття гумору.

Тривога

Тривога є поширеною емоцією під час вагітності. Вона може бути досить загальною, а може бути більш конкретною і направленою, як, наприклад, страх пологів. Вагітні жінки можуть зациклюватися, тобто знову і знову повертатися до одних і тих же проблем і турбот у своїх думках. У критичних випадках за циклювання може бути симптомом депресії або нав'язливого компенсуючого розладу. Обговоріть свої почуття з акушеркою або лікарем. Вони чули подібні історії багато разів раніше, і ви повинні зробити подбати про своє психічного здоров'я заради себе і дитини.

Практичні аспекти

Практичні проблеми викликають серйозне занепокоєння, такі як скорочення доходу, пошук житла, планування бюджету, догляд за дітьми та просто поява іншої маленької людини в домі. Поговоріть зі своїм партнером та сім'єю. Продумайте практичні, реалістичні способи для полегшення навантаження. У разі фінансових труднощів Centrelink має системи для сімей, які відповідають певним критеріям.

Хто про вас дбає?

Вагітних жінок часто переповнюють суперечливі почуття. Іноді ви у захваті від перспективи материнства, а за хвилину почуваєтесь абсолютно нейтрально. Вас може заполонити почуття провини, особливо рано вранці, коли ви не можете заснути. Ви переживаєте, що дитина дізнається, що вона не була запланована, що вона народиться раніше, ніж ви з партнером планували, або навіть якщо ваші стосунки з партнером не настільки безпечні, як ви хотіли б. Замішання, провина, жаль і навіть паніка - поширені емоції під час вагітності.

Критицизм

Вагітні жінки часто є надзвичайно чутливими до критики. Іноді ви сприймаєте сказане за критику, хоча насправді сказане зовсім не мало критичного забарвлення. Надзвичайна чутливість та емоційна зворушливість – це поширений стан, тому дозвольте собі деколи помилятися.

Будь достатньо дорослою, щоб вибачитися перед кимось, якщо ви відчуваєте, що були неправі. Це допомагає побудувати співчутливі відносини, і ви здивуєтеся, наскільки чутливими і розуміючими може бути більшість людей.

Забобони

Ви помічаєте, що почали уникати чорних котів, не ходити під сходами та не відкриваєте парасольку вдома? Забобони можуть виникнути під час вагітності, і навіть якщо ви не переймалися, коли розсипалася сіль (а це погана прикмета), зараз ви починаєте звертати на таке увагу. Отож, якщо вас це заспокоїть, уникайте тригерів, які, на ваш погляд, є поганою ознакою. Історично забобони були одним із способів пояснення того, що зараз пояснює наука.

Ізоляція і самотність

Уникайте ізоляції під час вагітності. Це простіше сказати, ніж зробити, якщо у вас є інші маленькі діти вдома. Просто вийти з дому з маленькими дітьми дуже складно, і часто виникає спокуса просто здатися і залишатися вдома. Але для вашої власної соціалізації важливо, щоб ви говорили та спілкувалися з іншими жінками. Шукайте ігрові майданчики у вашому районі та запитайте у вашої медсестри, які групи для мам існують у вашій громаді.

EmptyView