Чи можуть скоротити у декреті Чи можуть скоротити у декреті
Вагітність і пологи

Чи можуть скоротити у декреті

Закон – на боці майбутніх та молодих матерів

Згідно з Кодексом законів про працю України, скоротити на роботі вагітну жінку, чи жінку, яка перебуває у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами чи у відпустці по догляду за дитиною, неможливо. Насправді, існує лише одна підстава для скорочення – повна ліквідація підприємства (навіть не злиття чи зміна реквізитів). Але в такому випадку роботодавець має запропонувати іншу, аналогічну, посаду на новому місці.

Також не можна звільняти вагітну жінку, яка знаходилась на випробувальному терміні та не пройшла його, у разі надання нею довідки із ЖК із вказаним терміном вагітності.

Поширена практика «доведення» до звільнення за власним бажанням на вагітних жінок та матерів із малолітніми дітьми (до 3-х років) теж не спрацює. Адже згідно із трудовим законодавством, такі жінки мають право вимагати неповного робочого дня чи тижня, їх забороняється залучати до понаднормової роботи, відпривляти у відрядження, викликати у вихідні. Крім того, вагітну жінку чи жінку з дитиною до 3-х років на її прохання (та за наявністю медичного висновку) роботодавець має перевести на легшу роботу зі збереженням заробітної плати.

У трудовому законодавстві існує ще один «бонус» для матерів дітей до півторарічного віку. Такі жінки, крім загальної обідньої перерви, за законом мають півгодинні перерви на годування, не рідше ніж один раз на три години. Причому, вони включені у робочий час.

Врегулювання трудових суперечок

Якщо роботодавець вимагає звільнення вагітної жінки чи жінки, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною – варто звернутись до Державної інспекції України з питань праці, написавши скаргу. Зазвичай усі державні органи стають на бік вагітних.

Коли мирним шляхом владнати суперечку не вдалось, і роботодавець все-такі звільнив жінку, останньою інстанцією є суд. Для роботодавців – порушників законодавства передбачені серйозні санкції, навіть до кримінальної відповідальності. Також у позовній заяві можна вказати стягнення із відповідача судових витрат, тоді жінка ще й поверне власні витрачені гроші.

Марина Балабан

EmptyView