Спільний сон з дитиною: так чи ні? Спільний сон з дитиною: так чи ні?
Новонароджений

Спільний сон з дитиною: так чи ні?

Безсонні ночі та батьківство

Зі спеціалізованої літератури ви, мабуть, знаєте, що «звичайна» дитина спить близько шістнадцяти з половиною годин на день. Це середньоарифметичний показник, який враховує найменшу зафіксовану тривалість дитячого сну (9 годин) і найбільшу (21 година). Слід розуміти, що кожна дитина унікальна, тому розвиток регулярного циклу сну потребує часу і терпіння. І припиніть звинувачувати себе в тому, що ваша дитина не спить вночі!

Вік

Звичайний цикл сну

Ознаки втоми

Кількість засинань протягом дня

0–3 місяці

16–18 годин на добу. Дитина зазвичай активна не довше 2 годин підряд.

* стискання кулачків * загальмованість * різкі рухи * проблеми з зосередженням на обличчях людей

4 або більше. Періоди сну відрізняються за тривалістю – від короткочасного дрімання до кількох годин.

3–6 місяців

15–16 годин на добу.

* такі ж, як у 0–3 місяці * дивиться в обличчя одному з батьків, шукаючи комфорту

2–3. Як правило, два періоди короткочасного дрімання та один тривалий сон.

6–12 місяців

13–14 годин на добу, вночі спить 10–12 годин, вдень – 2–3 рази протягом 1–3 годин.

* незграбність * роздратованість * потирання очей * відсутність зацікавлення

2. Зазвичай одне короткочасне дрімання і один тривалий сон вранці або вдень.

1–2 роки і більше

12–14 годин на добу. Зазвичай один раз на день протягом 2 годин.

* нетерплячість * відмова від їжі * дратівливість * небажання йти на контакт

1. Здебільшого вдень, кілька годин. Потреба в такому денному сні може тривати до 3–4 років.

Подолання проблеми безсонних ночей

Для багатьох батьків безсонні ночі - це справжні тортури. Але не існує конкретних методів, які б допомогли швидко заспокоїти дитину і змусити її спати всю ніч. І ніхто краще за вас не може знати і розуміти потреби вашого малюка. Це і є ваша перевага – знайдіть оптимальний метод заспокоєння для своєї дитини! Не бійтеся експериментувати і змінювати правила, щоб розв’язати проблему безсонних ночей. Дослухайтеся до кількох корисних порад:

 • Не поспішайте. Якщо ви випробовуєте нові стратегії заспокоєння, не змінюйте їх занадто швидко, виділяйте на кожну кілька днів. Це допоможе уникнути плутанини та дасть змогу точно визначити, чи працює те, що ви робите, і наскільки ефективно.

 • Не бійтеся просити про допомогу. Приймайте будь-які розумні пропозиції підтримки. Навіть попросивши когось потримати дитину, доки ви приймаєте душ або їсте, можна значно полегшити собі життя.

 • Задовольняйте власні потреби: щодня приймайте душ, змінюйте одяг, їжте звичну їжу, уникайте великої кількості кофеїну і пийте багато води – все це допоможе вам почуватися краще.

 • Довіряйте своїм інстинктам. Якщо ви вважаєте, що з вашою дитиною щось не так, зверніться до лікаря. В перші дні після народження дитини вкрай важливо отримувати професійну підтримку і не залишатися сам-на-сам з численними проблемами, які можуть виникати.

 • Виходьте з дому. Ви можете почуватися настільки втомленими, що вийти на вулицю – це останнє, що вам хочеться зробити. Але повірте: зміна обстановки піде вам лише на користь.

Ознаки того, що дитині потрібно поспати:

За словами доктора Гаррі Зехнавірта МБ Б.С. (Hons) FRACP, консультанта-педіатра з понад 25-річним практичним досвідом, основними ознаками втомленого малюка є:

 • зміна виразу обличчя – від розслабленого до гримас;

 • похмурість і нещасний вигляд;

 • відсторонений погляд або витріщання у простір;

 • різкі напружені рухи руками і ногами;

 • стискання кулачків;

 • потирання очей та вух;

 • позіхання;

 • плач, метушливість, неспокійність – це вже пізні ознаки!

Що потрібно дитині для сну?

Моніка Хьюз, менеджер з питань освіти та досліджень в Організації батьківської освіти Karitane, каже: «Більшість новонароджених просто не знають, як заснути і спати. Вам може пощастити, але більшість дітей цьому потрібно вчити». У перші місяці ви можете працювати над створенням схеми сну, що згодом переросте у звичку.

Лікар Джейн Беррі для вироблення «сонного ритуалу» пропонує використовувати метод Feed/Play/Sleep (Годування/Гра/Сон). Удень, коли дитина прокидається, спочатку годуйте її, а потім кладіть на килимок на підлозі. Як довго вона бавитиметься до появи перших ознак утоми, залежить від її віку. Важливо навчитися вчасно розпізнавати сигнали втоми і реагуватие на них, запроваджуючи методики заспокоєння. Увечері, після годування, замініть час гри на розслаблюючу ванну. Масаж з використанням дитячого лосьйону також сприятиме розслабленню. Уникайте надмірної активності дитини перед сном і не думайте, що чим довше ви не даєте їй спати, тим більше вона втомиться, а відтак, швидше і легше засне. Насправді перевтомлену дитину завжди важче заспокоїти.

Доктор Беррі також рекомендує стежити за тим, щоб дитина завжди була комфортно вдягнена для сну. Перевіряйте чистоту пелюшок і простирадла. «Більшість дітей краще спить у темряві, в добре провітреній кімнаті. Використовуючи штори чи жалюзі, можна досягти великих успіхів», – каже Джейн Беррі.

Методи сну та заспокоєння

Сповивання

Багато батьків вважають сповивання дуже корисним. Муслін або легка бавовняна тканина – все, що потрібно новонародженому. Для старших або активніших дітей краще підійде бавовняна ковдрочка. У спеку обов’язково уникайте перегріву дитини – одягайте її для сну легко.

Заспокоєння на руках

Немовлята часто засинають, коли їх годують або обіймають. Як правило, батьки не мають нічого проти заспокоєння дитини у такий спосіб. Малюки дуже потребують тепла і обіймів, тому у багатьох випадках їхній крик свідчить саме про це. Вам знадобиться кілька тижнів, щоб навчитися розпізнавати, коли дитинка кричить через втому, голод чи бажання бути заколисаним на ручках. Будьте спостережливими!

Заспокоїти малюка допомагають легке погладжування, звук «шшшш», погойдування колиски, музика чи колискова. Люблячий контакт надзвичайно важливий для маленьких дітей і сприяє нормальному розвитку мозку.

Насолоджуйтеся часом, коли для того, щоб дитина заснула, вистачатиме лише обіймів. Немовлята не вміють самостійно заспокоюватися, тому до певного часу потребують допомоги батьків.

Заспокоєння руками

Це хороший метод для дітей, які звикли засинати в обіймах, але батьки хочуть, щоб вони навчилися робити це в ліжку. Підгодовуючи, покладіть дитину до чистого, сухого і зручного ліжечка і обережно покладіть на неї руки. Гойдаючи, погладжуючи або просто тримаючи руки на тілі малюка, ви заспокоїте його. Ви можете тримати руки на дитині, доки вона не заспокоїться, і вийти з кімнати до того, як вона засне, або дочекатися, поки вона засне.

Комфортне заспокоєння

У такий спосіб можна навчити більш старших діток самостійно засинати. Спробуйте вийти з кімнати, перш ніж дитина засне, дайте їй можливість зручно влаштуватися в ліжку самостійно.

Якщо дитина плаче, підійдіть до неї, заспокойте. Намагайтесь правильно інтерпретувати причини її плачу. Пам’ятайте: дозволяти втомленій дитинці самостійно вкладатися до ліжка розумно лише в тому випадку, якщо всі її потреби задоволені.

EmptyView