Правила грудного вигодовування Правила грудного вигодовування
Новонароджений

Правила грудного вигодовування

Раннє прикладання до грудей зараз практикується в багатьох пологових будинках. Новонародженого дають мамі погодувати перший раз у пологовому залі, практично відразу після пологів. Смоктання триває всього декілька хвилин, але це допомагає запустити лактацію, емоційно налаштуватися на грудне вигодовування.

Спільне перебування в післяпологовій палаті з новонародженим теж допомагає налагодити гв, адже є можливість давати малюку груди максимально часто, у будь-який час доби. Інколи молоко прибуває на 2-3 добу після пологів, а до цього в грудях виробляється лише молозиво, яке своєю поживністю здатне наситити немовля. Важливо запастися терпінням і пропонувати дитині лише груди, а не пляшечку з сумішшю. З пляшки смоктати набагато легше, після неї малюк може відмовитися прикладати зусилля, щоб здобути материнське молочко.

Зазвичай молока виробляється стільки, скільки необхідно вашій дитині. Чим частіше прикладати немовля до грудей, тим більше вироблятиметься грудного молока. Якщо ви хочете збільшити кількість молока, то кращий спосіб – це годувати крихітку частіше.

Правильне прикладання

Якщо малюк почне присмоктуватись до грудей і заковтувати сосок правильно, то це запорука успішного початку гв.

У новонародженого є три рефлекси, які допомагають йому харчуватися:

  • Пошуковий рефлекс. Допомагає знаходити мамин сосок. Якщо торкнутися біля дитячого рота, то новонароджений оберне голівку в цьому напрямку і відкриє свій рот.

  • Смоктальний рефлекс. Немовля починає смоктати, якщо щось потрапляє йому до рота (сосок, пустушку, соску від пляшки). Ритмічне смоктання заспокоює дитину.

  • Ковтальний рефлекс. Коли рот новонародженого наповнюється молочком, він починає його ковтати.

Вам лише потрібно призвичаїтися годувати так, щоб малюк брав груди до середини ареоли, а не висів на соску. Причому над верхньою дитячою губою повинно бути видно більше ареоли, ніж під нижньою. Під час годування підборіддя немовля торкається грудей, ротик широко відкритий, а нижня губа трішки вивернула. Якщо дитя сильніше заковтуватиме грудь, то вдасться уникнути неприємних відчуттів і травмування сосків. Якщо карапуз захопив грудь правильно, то мама не відчуватиме біль у соску при смоктанні.

Грудне молоко ділиться на переднє, яке більш рідке (саме воно підтікає з переповнених грудей) і заднє, яке жирніше і добувається із зусиллям. Малюк повинен за годування отримувати обидва види, тому одне годування – одна грудь. Другу за одне годування можна давати лише в тому випадку, якщо в першій нічого не залишилося, а дитя не наситилося.

Не забувайте після годування потримати немовля декілька хвилин у вертикальному положенні «солдатиком», щоб дитинка змогла відригнути повітря, яке проковтнула при годуванні.

Режим і тривалість ГВ

Фахівці з гв рекомендують годувати новонародженого на вимогу, а не витримувати 3-4 години перерви. Перші 1-2 місяці немовля може харчуватися безсистемно. Інколи мамам здається, що малюк смокче груди цілодобово (хоча насправді виходить 10-12 годувань на добу). Проте із зростанням дитини виробиться чіткий режим харчування, і частота годувань знижуватиметься. Можна вести щоденник, в якому записувати час і тривалість годувань, так ви відстежуватимете графік.

Прагніть годувати малюка в спокійній обстановці, щоб не відволікатися і не дратуватися. Вибирайте зручну позу, щоб не затікали руки, не заболіла спина, адже дитя може наїстися як за 20 хвилин, так і висіти на грудях до години. Перший час краще за все підійде поза, лежачи на боці, однією рукою можна підтримувати малюка під спинку. У такому положенні найпростіше розслабитися, що сприяє хорошому відтоку молока. Також буде контакт з дитинкою віч-на-віч, зможете лежати і спостерігати за годуванням свого карапуза, а крихітка відчуватиме ваше серцебиття і тепло.

Деяким діткам вистачає 5-7 хвилин до повного насичення (мами чують, як дитя швидко ковтає молочко), але є ледачі карапузи, які більше сплять з грудьми в роті, ніж смокчуть. У такому разі варто віднімати груди, щоб спровокувати на смоктання. Не рекомендують довго тримати дитину на грудях і дозволяти їй при цьому спати, це веде до роздратування сосків та утворення на них тріщин.

Догляд за грудьми

Чи потрібно спеціально готувати груди і соски до грудного годування, як доглядати груди під час гв – ці питання хвилюють багатьох молодих мам.

Точно не потрібно мити груди (особливо з милом) перед кожним годуванням, досить дотримуватися загальної гігієни. Часте миття приводить до видалення зі шкіри ареоли й сосків природного жиру, який має бактерицидні властивості. Через ретельне миття стерильності більше не стане, а ось шкіра на сосках почне пересихати і тріскатися. Після годування можна декілька хвилин потримати груди на повітрі, а не відразу ховати в бюстгальтер, так сосок підсохне і покриється захисною плівкою.

Перші декілька тижнів годування новонародженого може здатися складним процесом. Але з практикою гв налагодиться і стане абсолютно звичайною справою.

Успішної вам лактації!

Вікторія Дідок

EmptyView