Розуміння ознак втоми Розуміння ознак втоми
До року

Розуміння ознак втоми

Звички сну дитини

Несправедливо очікувати, що в перші тижні життя вони матимуть передбачувані регулярні звички годування, сну та активності. Але все ж таки ми нерідко поділяємо малюків на «хороших» і «поганих», в залежності від того, скільки вони сплять.

Сон новонародженого не визначає те, який сон він матиме протягом наступних років дитинства. Відновлення після народження, звикання до позаматкового життя, годування, травлення і навіть акт дихання потребують від малюка дуже багато енергії.

Хоча фахівці дають нам уявлення про те, скільки часу потрібно дітям для сну, це лише теорія, а не гарантія. Не варто порівнювати свою дитину з неіснуючим ідеалом – це лише гарантовано розіб’є вашу впевненість. Не робіть цього. Навпаки, намагайтеся розглядати сон як частину загальної картини і не дозволяйте йому затьмарити все, що відбувається в житті вашого малюка.

Що можна очікувати і що є нормальним?

Немає абсолютного еталону щодо тривалості сну дітей залежно від віку. Як правило, чим менша дитина, тим більше часу вона спить.

Новонароджені немовлята сплять від 9 до 18 годин на добу, малюки віком від 3 до 6 місяців – 15–16 годин, від 6 до 12 місяців – 13–14 годин, від 1 до 2 років – 12–14 годин, від 2 до 5 років – 12–13 годин. Але пам'ятайте, що це лише теорія.

Протягом першого місяця життя більшість дітей відносно спокійні. Вони прокидаються для годування, їдять і практично ж одразу знову засинають. Починаючи з другого місяця, вони, як правило, частіше прокидаються і кілька разів на день плачуть.

Діти до 3 місяців прокидаються вночі для годування. Це відбувається тому, що вони потребують регулярного вживання молока і не можуть перетравити великі обсяги за один раз. Зазвичай немовлята на грудному вигодовуванні їдять частіше, ніж малята, яких годують з пляшечки.

Маленькі діти не розрізняють день і ніч. Лише приблизно з 6 місяців вони почнуть спати довше вночі і менше протягом дня.

Більшість батьків протягом перших шести місяців встають вночі і щонайменше раз годують дитину. Це нормально. З часом дитина зможе спати вночі довше.

Сон – це важлива частина дитинства, хоча ми й досі не розуміємо всіх процесів, що відбуваються під час сну. Діти проводять багато часу у швидкому сні, через що видають звуки і рухаються. Бути активними під час сну – це нормально для дітей.

Як діти формують звички сну?

Деякі факти

 • Засинання – природний процес. Витрачаючи енергію на повсякденні справи, організм втомлюється, а сон допомагає відновити сили. Під час сну в організмі дитини активно виробляються гормони росту, акумулюється енергія та зміцнюються спогади, які життєво важливі для її подальшого загального розвитку.

 • Як правило, по дітках помітно, коли вони втомлюються і хочуть спати. Спостережливі батьки, які своєчасно і правильно реагують на ці ознаки, мають набагато менше клопоту.

 • Значна перевтома призводить до плачу і тривалого процесу заспокоєння, а це дуже виснажливо й для батьків і для малюка. Будьте спостережливими та уважними, вчіться розуміти свою дитину!

 • Маленькі діти часто засинають під час годування або в обіймах батьків. Насолоджуйтесь цим особливим часом і намагайтеся не хвилюватися з приводу можливих проблем в майбутньому. Зростаючи, дитинка розумнішає, і ви матиме досить часу, щоб вирішити, як її краще заспокоювати.

 • Регулярні, передбачувані, послідовні процедури заспокоювання допомагають формувати у дитини правильні звички, однакові закономірності, які дають їй змогу почувати себе у безпеці та розуміти, що її дійсно люблять.

 • Деякі експерти вважають, що поведінка сну є генетично зумовленою, і в батьків, які не потребують тривалого сну, діти нерідко мають такі самі звички. Ми не можемо змінити ДНК своїх дітей, але можемо створити максимально сприятливі для їхнього сну умови.

 • Немовлята, як правило, сплять краще в темній, добре провітреній кімнаті. Але не слід забувати про необхідність щоденної інсоляції приміщення, адже під впливом сонячного світла в мозку продукується (виробляється) мелатонін – гормон сну. Це також сприяє формуванню циркадного ритму – своєрідного внутрішнього годинника організму.

 • Деякі батьки вмикають діткам одну й ту саму музику чи колискові, таким чином привчаючи їх до «сонного» обряду, який сигналізує, що час спати. Наявність легкого фонового шуму під час заспокоєння допоможе дитині не бути занадто чутливою до звуків.

 • Щодня читайте дитині, незалежно від її віку. Це чудовий спосіб відволікання, який водночас сприяє розумовому розвитку.

Як заохотити дитину формувати хороші звички сну?

Розуміння основ

 • Ви маєте усвідомити і прийняти, що у вашої дитини буде власне уявлення стосовно того, скільки вона хоче спати. І це уявлення, напевно, відрізнятиметься від вашого.

 • Ваше завдання як батьків – забезпечити чисте, безпечне та сприятливе середовище для сну й надати дитині можливість спати, коли їй це потрібно. Завдання малюка – засинати без зайвих проблем і спати достатньо довго (стільки часу, скільки потрібно), щоб набратися сил та енергії.

 • Дитина повинна мати окреме ліжечко і завжди спати в ньому. Але це лише звучить просто, насправді немовлята засинають у ліжку батьків, у вітальні, у візочку і взагалі в будь-якому місці, де їм може бути зручно.

 • Дотримуйтесь звичайного ритуалу заспокоєння перед сном, щоб дитина знала, що відбувається. Послідовність і наполегливість сприяють швидкому заспокоєнню. Це дійсно працює.

 • Під час нічного годування не сильно розбуркуйте малюка, щоб після їжи він знову міг швидко заснути. Заздалегідь потурбуйтеся про м'яке приглушене світло.

 • Денний сон є життєво важливою складовою нормального розвитку немовляти. Доведено, що діти, які добре сплять вдень, зазвичай, краще сплять і вночі.

 • Уникайте надмірної активності дитини у вечірні години. Тепла ванна, м’якенький одяг, читання та останнє нічне годування – це все чудові способи підготовки до міцного тривалого сну.

 • Не допускайте, щоб дитина протягом дня спала занадто довго. Зазвичай для новонародженого 3–4 годин для сну вдень достатньо. Пам'ятайте, що ваша дитина не є вашим продовженням. Вона має свою унікальну особистість і темперамент, що дуже впливає на її звички. Іноді малюк спатиме добре, іноді – ні. Підлаштовуйтесь під обставини: змініть те, що можете, і не намагайтеся заганяти «сонні» звички дитини у жорсткі рамки.

Використана література:

Barker, R. Baby love. Sydney: Macmillan. (2007)

Murkoff, H. & Mazel, S. What to expect the first year. Sydney: Harper Collins. (2003)

EmptyView