Коли з`являються перші зубки Коли з`являються перші зубки
До року

Коли з`являються перші зубки

Однак разом з гордістю за кожне маленьке досягнення своєї дитини їх постійно супроводжує і тривога. Вони хвилюються про все: чи достатньо маля їсть, чи не занадто неспокійно спить, чи правильно розвивається і багато іншого. Одне з центральних місць в цьому нескінченному списку тривог і очікувань займають перші зуби. Мало того, що практично всі батьківські страшилки починаються зі слів «а потім у нього почали лізти зуби...», так ще й «у сусідської дитини у півроку було вже чотири зуби, а у нас досі жодного». Щоб перестати хвилюватися з приводу і без, у першу чергу необхідно перестати рівнятися на оточуючих. Ну, а в другу – розібратися в тому, коли все ж таки починають з'являтися перші зубки і чому у всіх це може відбуватися в різний час? Про це розповідає лікар-стоматолог Мищік Руслан Володимирович, стоматологічний центр «Альфамед».

Перший зубчик: все індивідуально

Ви ніколи не підженете всіх дітей під єдині стандарти, навіть не намагайтеся. У деяких малюків зуби починають прорізуватися в чотири місяці, тим часом як інші і в сім продовжують радувати батьків абсолютно беззубою посмішкою. Також відомі випадки, коли малята народжувалися вже з двома-трьома зубами. Все індивідуально і залежить від багатьох факторів. Однак для того, щоб мати хоч якісь орієнтири, лікарі все-таки створили графік прорізування зубів. Якщо ви подивитеся на нього уважно, то помітите, що навіть в ньому немає ніяких точних термінів – всі подаються із зазором в пару місяців.

Коли ж чекати перших зубів?

Так коли все ж починають з'являтися перші зуби? Насправді формування їх зачатків відбувається вже під час вагітності. Молочних зубів – приблизно на 7-10 тижні, постійних – після 17-го. У середньому в 4 місяці молочні зуби починають активне просування всередині ясен, і приблизно у 6-7 місяців «прориваються» на поверхню. Як правило, це середні нижні різці. Слідом за ними з'являються чотири верхніх різці, а потім підключаються нижні бічні. Зазвичай до року у дитини прорізуються вісім молочних зубів. Решта дванадцять – до двох-трьох.

Приблизний графік прорізування зубів:

  • нижні центральні різці – 6-9 місяців;

  • верхні центральні різці – 7-10 місяців;

  • верхні бокові різці – 9-12 місяців;

  • нижні бічні різці – 11-14 місяців;

  • верхні перші моляри – 12-15 місяців;

  • нижні перші моляри – 12-15 місяців;

  • верхні ікла – 16-20 місяців;

  • нижні ікла – 17-22 місяці;

  • верхні другі моляри – 20-33 місяці;

  • нижні другі моляри – 24-36 місяців.

Варто ще раз повторити, що конкретно у вашої дитини швидкість і послідовність прорізування зубів може бути іншою. Причому в подальшому це ніяк не вплине на здоров'я зубів. Відставання може сягнути півроку. Непокоїтися варто, якщо до року у малюка так і не з'явилося жодного зуба. У такому разі вам необхідно звернутися до стоматолога.

Причини затримки

Раніше вважалося, що затримки в прорізуванні зубів свідчать про якісь захворюваннях, наприклад, про рахіт. Однак сучасна медицина вже не така категорична. Терміни появи перших зубів залежать від: 1. Спадковості. Якщо у когось із членів сім'ї зуби з'являлися пізніше означених термінів, не чекайте особливої швидкості прорізування зубів вашого малюка: він вдався у батьків. 2. Дати пологів. У передчасно народжених діток зуби зазвичай з'являються пізніше. 3. Харчування мами під час вагітності. Це безпосередньо впливає на формування зачатків зубів. 4. Прийому мамою різних лікарських препаратів під час виношування дитини. Бувають випадки, коли зуби так і не починають рости. Це називається адентією і пов'язане з аномалією розвитку зубо-щелепної системи – повною відсутністю зачатків зубів. Однак це дуже рідкісне явище. Як уже говорилося, невідповідність графіку прорізування – зовсім не привід для паніки. Однак, якщо на цьому фоні вас турбує і загальний стан малюка, а також швидкість його розвитку, покажіться про всяк випадок лікареві, щоб виключити можливі порушення в роботі організму.

Автор тексту: Юля Архангельська

EmptyView