Введення соку в прикорм немовляті: як, коли і скільки давати? Введення соку в прикорм немовляті: як, коли і скільки давати?
До року

Введення соку в прикорм немовляті: як, коли і скільки давати?

Перше знайомство немовляти з соком

Міністерство охорони здоров'я України рекомендує давати дитині сік тільки після знайомства з іншими продуктами. Попередньо потрібно переконатися, що його введення не вплине на кількість випитого грудного молока або суміші, якщо малюк знаходиться на штучному вигодовуванні. Тобто, це має відбутися не раніше 6 місяців.

Однак, з огляду на те, що навіть в цьому віці від соку немає особливої користі, краще відкласти цей момент до року. Американська академія педіатрії вважає, що фруктові соки не грають абсолютно ніякої ролі у збалансованому раціоні дітей до дванадцяти місяців. Зате їх вживання може мати негативні наслідки:

  • підвищений ризик розвитку карієсу;

  • розлади травлення в зв'язку з незрілістю шлунково-кишкового тракту дитини (діарея, здуття живота, метеоризм);

  • ймовірність ожиріння в майбутньому.

Фруктовий прикорм – з чого почати?

Якщо говорити про фрукти в цілому, то набагато корисніше ввести їх у дитяче меню у вигляді пюре, а не соку. У пюре містяться рослинні волокна, що сприяють травленню і кращому засвоєнню фруктових кислот. Вводити фруктове пюре можна в 6-7 місяців – другим або третім прикормом.

А ось уже після року можна познайомити немовля і з соками. Починати варто з нейтральних – наприклад, з яблучного або грушевого. Звісно, вони не виключають алергічну реакцію на 100%, адже все залежить від індивідуальної чутливості організму. Проте в цьому випадку її ймовірність мінімальна.

Вік (місяців)

6

6,5

7

8

9

10-12

Продукти

Овочеве пюре, мг

10-50

60-100

150

170

180

200

Рослинна олія, мл

1-3

3

3

5

5

6

Фруктове пюре, мг

-

5-30

30-50

60-70

70-80

90-100

Фруктові соки, мл

-

-

5-50

60-70

70-80

90-100

Сир, мг

-

-

10-20

30-40

40

50

Молочна каша, мг

-

-

50-70

100-120

130-160

200

М’ясне пюре, мг

-

-

5-30

30-50

50

60-70

Сухарі і печиво, мг

-

-

1-3

3-5

7

10-15

Жовток, мг

-

-

-

0,25

0,5

0,5

Кисломолочні продукти, мг

-

-

-

100-200

200

400-600

Вершкове масло, мг

-

-

-

1-4

5

6

Пшеничний хліб, мг

-

-

-

-

5

10


На фото: Таблиця прикорму: коли і скільки давати продуктів дитині.

Останніми вводяться в раціон малюка цитрусові напої (грейпфрутові, апельсинові) та екзотичні (манго, папайя). З ними взагалі краще не поспішати. Якщо говорити про кількість соку в прикормі, то норма на добу для малюка 1-3 років – 120 мл. Коли соки вводилися в три місяці, їх починали давати буквально по краплині, поступово збільшуючи порцію. Після року необхідності в настільки делікатному підході немає. Можна дати дитині відразу половину належної за віком порції (60 мл). І в разі відсутності негативних реакцій організму переходити на повний об’єм.

Які соки давати малюкові?

Важливо розуміти, що сік і соковмісні напої – це не одне й те ж. Для дітей фруктовий сік повинен бути або 100% -им або відновленим. Американська академія педіатрії наполягає на тому, що малюкам від року можна давати тільки пастеризовані соки. Вибираючи магазинний пройдуть, віддайте перевагу пляшечкам, а не картонним пачкам. І це обов'язково повинна бути серія дитячого харчування. Можна давати домашні компоти, а ось самостійно приготовані соки – на жаль, не кращий варіант. У них занадто багато цукру і, до того ж, це прекрасне середовище для розмноження різних мікроорганізмів, здатних викликати кишкову інфекцію у дитини. Альтернативою сокам з магазину може бути фреш, але тільки якщо він приготовлений вами безпосередньо перед вживанням. Обов'язково розбавляйте фреш водою, щоб він був досить нейтральним за смаком. Вибираючи між освітленим соками і соками з м'якоттю, важливо пам'ятати, що в перших практично немає вітамінів.

Бережемо зуби малюка

Як уже говорилося, надмірне вживання соків дуже підвищує ризик розвитку карієсу у дітей. Однак, щоб уникнути цієї неприємності, недостатньо просто зменшити кількість напою. Дуже важливо дотримуватися кількох правил: Не можна давати дітям довго пити сік. Не наливайте його в пляшечку або в закриту чашку, яку легко транспортувати. Малюк буде розтягувати задоволення і потягувати смачний напій протягом дня. У результаті постійний вплив фруктових кислот і цукру на зубну емаль почне її руйнувати. Не привчайте малят пити з трубочки. Звісно, це може стати цікавою розвагою, яка забезпечить мамі кілька спокійних хвилин, однак таким чином малюк буде пити сік набагато довше, ніж звичайними ковтками. А так, відповідно, довше відбувається контакт шкідливих речовин із зубами, як і у випадку з пляшечками. Не давайте пити сік перед сном. Після цього дитина нічого вже не їсть, і «соковий» наліт залишається на вразливій емалі на всю ніч.

Автор тексту: Юлія Архангельська

EmptyView