Розвиваємо в малюків пам'ять та концентрацію уваги Розвиваємо в малюків пам'ять та концентрацію уваги
Від року до трьох

Розвиваємо в малюків пам'ять та концентрацію уваги

Ігрові тренування: розвиваємо пам'ять з шестимісячного віку

Вибір тієї чи іншої корисної гри буде залежати від віку малюка. Найпростіші вправи можна використовувати вже з шести місяців, а складні – з року.

Дослідження фахівців показали, що для тренування концентрації уваги та пам'яті слід проводити наступні ігри:

 1. Вибір руки.

 2. Пошук іграшки.

 3. Перевертання предметів.

 4. Відкриття коробки.

 5. Дзига.

 6. Пошук пари.

Вибір руки

Одна з найпростіших ігор, розрахована на дітей віком від півроку. Правила гри такі: хтось з батьків розміщує на долоні маленький предмет та показує дитині. Потім мама або тато закриває долоню і просить малюка знайти показану раніше іграшку. Якщо дитина самостійно знаходить предмет, батькам потрібно її похвалити та повторити дію.

Важливо! Якщо малюк занадто швидко та легко знаходить іграшку можна ускладнити завдання, сховавши руки за спину. Не зайвим буде додати елемент випадковості, переклавши предмет за спиною з однієї руки в іншу.

Пошук іграшки

Складніше тренування, розраховане на малюків у віці 8 та більше місяців. Суть гри така: хтось на очах дитини ховає м'яку іграшку під ковдру. Через деякий час мама або тато запитує у дитини, де знаходиться зниклий предмет. Оскільки діти в такому віці тільки починають усвідомлювати, що при накритті ковдрою предмети зникають лише з поля зору, їм буде складно знайти іграшку.

Важливо! Замість ковдри батьки можуть використовувати хустку, пелюшку або інше покривальце.

Перевертання предметів

Тренувальна гра для малюків у віці восьми та більше місяців. Для тренування пам'яті дитини батькам необхідно перевернути догори дном іграшкові відерця, тарілки та інші предмети. Після цього на очах у малюка слід повернути іграшки в початковий стан. Мета гри змусити дитину самостійно відрізняти предмети, які стоять неправильно.

Важливо! На жаль, далеко не завжди діти відразу розуміють правила гри. Для досягнення результату батькам доведеться показувати малюкові суть вправи кілька разів.

Відкриття коробки

Гра призначена для малюків у віці від дев'яти місяців. Правила гри такі: батьки розміщують дитину між собою та дають їй закриту коробку з іграшкою. Як тільки малюк втрачає інтерес до коробки мамі чи татові потрібно потрясти її та відкрити. Звук приверне увагу дитини і та побачить, що з коробки з'являється іграшка. Після того, як малюк трохи пограється, потрібно знову заховати предмет в коробку та попросити дитину дістати його самостійно.

Дзига

Досить складна вправа, що вимагає ретельної підготовки. Безпосередньо перед початком гри батькам потрібно знайти дитячу дзигу та вирізати велике коло з отвором в центрі. Ігрове поле можна зробити з картону або іншого щільного матеріалу. По краях диску слід наклеїти зображення тварин, фруктів та овочів.

Правила гри такі: батьки обертають дзигу і коли та зупиняється навпроти будь-якої картинки, вони озвучують назву зображеного на ній предмета. Після цього мама та тато знову запускають дзигу. Через кілька раундів дитина запам'ятає, де які предмети намальовані та зможе самостійно описувати зображення.

Важливо! Гра в дзигу дозволяє не тільки розвинути пам'ять, але і зміцнити відносини між дитиною та батьками.

Пошук пари

Гра для тренування пам'яті дітей віком старше одного року. Для вправи необхідно підготувати кілька пар однакових іграшок або інших предметів, наприклад, дві лопатки або два кубики.

Суть гри полягає в наступному:

 • батьки розміщують дитину на підлозі;

 • перед малюком розкладається по одній іграшці з пари;

 • мама або тато показує малюкові другу іграшку з пари та пропонує знайти таку ж з тих, що розкладені на підлозі.

Перший час для гри буде достатньо двох-трьох пар предметів. Згодом, коли дитина почне дуже швидко знаходити пару, можна збільшити кількість ігрових елементів.

Тонкощі проведення занять з малюком

Через те, що дитина може концентрувати увагу не довше ніж на 10-15 хвилин, батькам рекомендується робити часті перерви між іграми. Більш того, максимального ефекту при тренуваннях можливо досягти, якщо малюк:

 • нагодований;

 • знаходиться в хорошому настрої;

 • не втомився та не хоче спати.

Таким чином, розвитку пам'яті та концентрації слід приділяти час з самого народження малюка. Оптимальним варіантом для ефективного поліпшення когнітивних процесів мозку є ігри. Вибирати тип тренування необхідно враховуючи вік та рівень розвитку малюка.

EmptyView