Допомагаємо дитині говорити - формування пасивного словнику та розвиток активного мовлення Допомагаємо дитині говорити - формування пасивного словнику та розвиток активного мовлення
Від року до трьох

Допомагаємо дитині говорити - формування пасивного словнику та розвиток активного мовлення

Основні етапи розвитку мовного апарату у дитини

Фахівці-педіатри виділяють п'ять ключових етапів розвитку мови у дітей:

 1. Етап гуління. На першій стадії розвитку мови, відповідної приблизно 2-3 місячного віку малюка, батьки можуть спостерігати активне гуління. Так, початковий етап формування діалогічного мовлення супроводжується реагуванням на батьків та спробами завести розмову за допомогою звуків, схожих на гуління.

 2. Етап белькотіння. Друга стадія формування мовного апарату припадає на 5-6 місяць. На стадії белькотіння гуління змінюється на звуки, що віддалено схожі на окремі склади. Як правило, лепет являє собою повторення одного голосного та одного приголосного звуку, наприклад, дя-дя, ай-яй і так далі.

 3. Етап наслідування. До восьмимісячного віку малюк починає робити спроби імітації мови батьків. Однак, з огляду на недостатній розвиток мовного апарату та мозкових центрів, які відповідають за мову, дитині вдається тільки копіювати інтонацію, але не слова.

 4. Етап формування пасивного словника. У період з 9 місяців до 1.5 років у малюка починає формуватися розуміння змісту деяких слів. Так званий пасивний словник активно поповнюється при тісному спілкуванні з мамою та татом. У більшості випадків у дітей у віці близько 1 року активний словниковий запас становить 5-6 простих слів.

 5. Етап формування активного словника. Починаючи з 16-місячного віку у малюка починається стадія розвитку активного словникового запасу. На кінцевому етапі дитина вчиться правильно будувати фрази, тренуватися у вимові звуків та осягає ази зв'язного висловлювання своїх думок.

Зверніть увагу! Етап формування активного словника є одним з найбільш відповідальних. У період з 1.5 до 3 років батькам малюка рекомендується якомога більше спілкуватися з дитиною та коментувати те, що відбувається навколо.

Як показують статистичні дані, до трирічного віку з нормальним розвитком дитина вміє застосовувати близько 250 та більше слів. Трирічні діти легко можуть розповісти про прості події та називати основні частини тіла.

Важливо! Показання етапи та вікові рамки є досить приблизними. Терміни повноцінного формування мови є строго індивідуальними та залежать від особливостей дитини.

Допоміжні вправи для комплексного розвитку мовлення дитини

Для повноцінного розвитку мови маляти батькам необхідно докласти чималих зусиль. Так, прискорити формування функції спілкування можливо, застосувавши такі виховні методики:

 1. Регулярні розмови з малюком. Тісне спілкування з дитиною – один з кращих способів формування пасивного та активного словника.

 2. Свобода висловлювання. Не потрібно вгадувати, що хоче малюк. Для повноцінного розвитку необхідно давати дитині можливість самостійно озвучувати свої потреби.

 3. Пальчикова гімнастика. Ліплення з пластиліну, складання дитячих пірамідок, регулярне застібання гудзиків та зав'язування шнурівок значно розвивають дрібну моторику пальців та сприяють розвитку мовного відділу мозку.

 4. Виконання спільних справ. Батькам варто залучати малюка до простих спільних робіт, наприклад, прибирання, поливу квітів або витирання пилу. У процесі спільного проведення часу дитина отримує необхідний словниковий запас та усвідомлює значення нових виразів.Читання книг вголос.

 5. Читання казок, прослуховування аудіокниг та складання пазлів істотно розвивають фантазію малюка та покращують сприйняття інформації.

 6. Навчання на основі вивчення власного тіла. Фахівці вважають, що починати навчання варто з запам'ятовування назв частин власного тіла. Для закріплення результату рекомендується замалювати фігурку людини або взяти улюблену іграшку та попросити дитину назвати ротик, очі і т.д.

Зверніть увагу! Кожна дитина розвивається в індивідуальному темпі. Тому, якщо малюк недостатньо швидко засвоює інформацію, варто спробувати новий підхід в навчанні або збільшити кількість тренувальних заходів.

Таким чином, формування мовного апарату – одна з найбільш важливих стадій розвитку організму дитини. Розвиток мови починається у віці 2 місяців і триває протягом декількох років. Для максимально швидкого навчання розмовній мові батькам малюка слід дотримуватися простих рекомендацій.

EmptyView