Що робити, якщо у дитини жар?
Причини підвищеної температури
Жар у дитини – це завжди серйозний стрес для батьків. Але потрібно пам'ятати, що лихоманка лише виступає одним із симптомів і не є захворюванням. Причини виникнення жару можна умовно розбити на дві категорії:
Інфекційні. В цьому випадку температуру викликають віруси та бактерії.
Неінфекційні. Деякі види ендокринних захворювань можуть впливати на терморегуляцію організму новонародженого та викликати підвищену температуру. Також неінфекційний жар спостерігається при зневодненні, неврозах, підвищеній активності та втомі.
Яку температуру варто вважати нормальною
З огляду на те, що більшість функціональних систем дитини сформовані, але незрілі, нормальна температура новонародженого може відрізнятися від такої у дорослих. Педіатри стверджують, що у здорового малюка температура тіла повинна знаходитися в межах від 36.5 до 37.5 градусів, в залежності від методу вимірювання. Як правило, найвища температура у малюків реєструється з 18 до 22 години вечора, а найнижча – рано вранці.
Всього виділяють чотири основні механізми вимірювання температури тіла:
ректальний;
аксилярний;
оральний;
в паховій складці.
У новонароджених дітей рекомендується вимірювати температуру за допомогою ректального термометра. У прямій кишці здорової дитини температура тіла може сягати 38 градусів, що на 1 градус вище, ніж при аксилярному способі вимірювання і на 0.4 градуса, ніж при використанні орального термометра.
Коли потрібно невідкладно збивати температуру
Педіатри виділяють ряд ознак, за наявності яких батькам слід дати дитині жарознижувальні препарати, це:
дискомфорт, млявість, зниження споживання рідини;
відсутність сну;
порушення дихання та посилене серцебиття;
показники ректального градусника вище 40°C;
зневоднення;
травма голови.
Ні в якому разі не можна давати маленьким дітям Аспірин та Анальгін для збиття температури. Останні дослідження вчених показують, що Аспірин підвищує ризик розвитку захворювань головного мозку та печінки. Заборона Анальгіну, у свою чергу, зумовлено важкими побічними діями, серед яких порушення кровообігу, ураження легень та нирок.
Чи варто збивати температуру в малюка
Фахівці стверджують, що температура тіла до 38 градусів не шкодить організму, а навпаки, допомагає імунітету боротися з інфекцією. Тому, якщо показник не перевищує даної позначки, батькам рекомендується не збивати температуру, а забезпечити малюкові комфортні умови для самостійного одужання:
провітрити приміщення;
зняти один шар одягу з малюка;
забезпечити новонародженого достатньою кількістю грудного молока;
підсушити повітря в кімнаті, скориставшись вентилятором або кондиціонером;
не годувати насильно, якщо дитина не хоче.
В іншому ж дії батьків повинні залежати від конкретного віку дитини
Жар у новонародженого
У немовлят підвищеною вважається ректальна температура вище 38 градусів. Якщо у малюка є подібні симптоми потрібно зняти один шар одягу та переміряти показники через 15 хвилин. При відсутності змін в кращу сторону, батькам слід звернутися до лікаря.
Під час прийому слід повідомити лікаря:
чи добре їсть дитина;
чи часто новонароджений прокидається;
чи є ознаки занепокоєння.
Якщо малюк контактував з хворими дорослими, про це теж треба повідомити.
Лихоманка у дитини ясельного віку
Якщо температура тіла перевищила 39.4 градуса, то батькам слід дати малюку дитячий Парацетамол або Ібупрофен. Ці речовини допоможуть знизити жар та зняти загальний дискомфорт. Однак, дані лікарські препарати не рекомендується давати дітям у віці до шести місяців без попередньої консультації з лікарем.
Якщо після прийому ліків дитина не відчуває себе краще, а температура тіла не спадає, варто звернутися до дільничного педіатра. При істотному збільшенні показника температури до 40 й більше градусів, батькам необхідно негайно викликати швидку медичну допомогу.
Таким чином, при наявності лихоманки у малюка потрібно стежити за динамікою зміни температури. Якщо жар посилюється, варто дати малюкові Ібупрофен або дитячий Парацетамол. Ні в якому разі не варто знімати лихоманку за допомогою Аспірину чи Анальгіну.